* Ajatolláh Chameneí nečekaně zaútočil na Indii kvůli Kašmíru * Indie spolupracuje s Izraelem a kritizuje íránský jaderný program * V Aghánistánu byly v minulosti zájmy Dillí a Teheránu shodné
Dillí - Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí zaskočil indické politiky. Zařadil totiž Indii na seznam „sionistických režimů," a tedy nepřátel Íránu.
Ačkoliv mezi Teheránem a Dillí obvykle panovaly korektní vztahy, Chameneí při projevu vyzval islámský svět, aby více bojoval proti Spojeným státům a sionistickým režimům.
Výslovně se přitom zmínil o Kašmíru, kde muslimská většina odmítá indickou nadvládu a už více než dvacet let tam dochází ke střetům mezi separatisty a indickou armádou. Kašmírem často zmítají stávky a násilné demonstrace.
Informaci přinesl deník Times of India a vyvolala v zemi rozhořčení.
Izrael a jaderný program
Podle některých názorů tak íránský režim dává najevo nevoli nad rostoucí obchodní výměnou mezi Izraelem a Indií. Oba státy spolupracují i ve vojenské oblasti.
Přestože Indie v OSN a na mezinárodním fóru židovský stát kritizuje za politiku vůči Palestincům, zároveň s Izraelem čile obchoduje. Izrael patří k největším dodavatelům zbraní indické armádě.
Íránce také rozzlobilo, že při nedávném hlasování o íránském jaderném programu v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) indický zástupce hlasoval pro rezoluci, odsuzující Teherán. (Sama Indie ovšem má atomovou bombu a není signatářem Dohody o nešíření jaderných zbraní)
V Afghánistánu porozumění
Přitom ale Indie s Íránem v minulosti vycházela obvykle dobře. V devadesátých letech oba státy podporovaly v Afghánistánu opoziční Severní alianci proti Talibanu.
Na rozdíl od jiných muslimských zemí v minulosti íránská vláda na Indii kvůli situaci v Kašmíru tolik netlačila.
Do indicko-pákistánského soupeření se Írán nikdy příliš nemíchal, přestože Pákistán jako muslimská země usiloval o solidaritu islámského světa.
Ještě letos v únoru íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že kromě jiných věcí spojuje Indii a Írán společné kulturní dědictví.
Vůdce islámské revoluce z roku 1979 ajatolláh Chomejní byl indického původu, jeho rodina z otcovy strany pocházela z oblasti dnešního svazového státu Uttarpradéš na severu Indie.