Na Facebook se valí další problém. Firma vydělává díky reklamě na prodeji slonoviny

Barbora Báštěcká
14. 4. 2018 10:42
Na Facebooku lze v soukromých skupinách nakoupit slonovinu nebo tygří drápy. Přestože je společnost členem koalice, která proti obchodům s částmi těl ohrožených zvířat bojuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Šéf sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg odrážel tento týden v Kongresu řadu útoků týkajících se ochrany soukromí a zneužití dat uživatelů. Dostal ale i otázku, která ukázala na jiný problém Facebooku. Na sociální síti se dají koupit části těl ohrožených zvířat.

Na Facebooku jsou kromě tun výrobků ze slonoviny a medvědích drápů i rohy kriticky ohrožených nosorožců nebo kožešiny z tygrů bengálských, kterých ve volné přírodě zbývá jen 2500 jedinců.

A Facebook nejenže takový obchod umožňuje, ale vydělává na něm také peníze skrze reklamu.

Zuckerberg před Kongresem přiznal, že by společnost měla lépe kontrolovat nelegální aktivitu na své síti. Do konce roku bude na mazání stránek s takovým obsahem pracovat dvacet tisíc lidí a v budoucnu by se o to podle Zuckerberga měla starat umělá inteligence.

Na problém už dlouhodobě upozorňuje nezisková právnická skupina Kohn, Kohn & Colapinto. Ta Facebook vyzývá, aby osobní data prodejců nelegálního zboží poskytl úřadům, které by je pak mohly stíhat.

Koalice bojovníků?

Facebook se letos v březnu společně s dvaceti technologickými společnostmi, mezi které patří i Google, Microsoft nebo eBay, stal členem spolku Global Coalition to End Wildlife Trafficking Online. Tedy koalice, která bojuje s nelegálním obchodováním s částmi těl ohrožených druhů zvířat na internetu.

Připojení firmy ke koalici ale prý nemělo vůbec žádný dopad. Mezinárodní vyšetřovatelé podle agentury AP i několik týdnů poté zaznamenali na sociální síti mnoho skupin, ve nichž lidé obchodovali se zakázaným zbožím, jako jsou třeba rohy nosorožců. Počet těchto skupin se podle nich nijak nesnížil.

A nejde jen o skupiny, problémem je i aplikace Messenger, která Facebooku patří a přes níž se obchodníci se zákazníky často domlouvají. Někdy také využívají sesterskou sociální síť Instagram.

"Viděla jsem tisíce příspěvků, ve nichž se nabízela slonovina. Jsem přesvědčená, že Facebook vyhynutí slonů vysloveně usnadňuje," uvedla Gretchen Petersová, která analyzovala facebookové skupiny pro vyšetřovatele z Centra proti nelegálním sítím a nadnárodnímu organizovanému zločinu.

To po Facebooku žádá, aby účty, které zboží nabízejí, zmrazil a pomohl identifikovat prodejce kvůli trestnímu stíhání. Většina stránek nabízejících kly nebo nosorožčí rohy pochází z jihovýchodní Asie.

Špinavé výdělky z reklam

Facebooku navíc přitěžuje otázka výdělků z reklam. Ty podle svého úterního prohlášení už v podobných skupinách od loňského roku nezobrazuje.

Nezisková organizace National Whistleblowers Center, která sleduje obchodování s ohroženými zvířaty, ale hovoří jinak. Pokud se člověk dostane do soukromé skupiny, kde se prodávají šperky vyráběné ze slonoviny, mezi příspěvky uvidí i reklamy na velké americké společnosti. Organizace má dokonce důkazy v podobě snímků obrazovky.

Právníci sdružení pod hlavičkou Kohn, Kohn & Colapinto tak na Facebook podali stížnost, že vědomě profituje z nelegálního obchodování.

Jejich vyšetřovatelé se vydali i do Laosu nebo Vietnamu, aby se přímo setkali s prodejci slonoviny. Schůzku si domluvili jak jinak než přes Messenger.

"Někteří z prodejců, se nimiž jsme se setkali, se chlubili, že po světě přemisťují tisíce kilogramů slonoviny. Díky byznysu, který si vybudovali na Facebooku a který jim umožňuje anonymně nabízet na internetu jejich zboží, hledat kupce a domlouvat obchody, " píše se ve stížnosti.

Obchodování na největší sociální síti je totiž anonymní, globální a nic ho nereguluje.

"Díky osobním informacím, které Facebook má, by mohly příslušné orgány podniknout dosud největší operaci proti prodejcům částí těl ohrožených druhů," dodává organizace s tím, že právě vládní úřady by mohly donutit Facebook regulovat prodej nelegálního zboží.

Video: Šéf Facebooku Mark Zuckerberg odpovídal v Kongresu na otázky senátorů:

Američtí senátoři vyslechli zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga poté, kdy společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala data uživatelů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Republikáni odvolali kongresmanku Cheneyovou, která hlasitě kritizovala Trumpa

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ve středu podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv. Vedení republikánů ve Sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše ve svých silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Zdroj: ČTK
Další zprávy