Facebook chce připojit Afriku k internetu. Příští rok vypustí satelit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 10. 2015 13:50
Plán oznámil zakladatel úspěšné sociální sítě Mark Zuckerberg. Satelit má dostat internet do oblastí, kde neexistuje kabelové připojení a kde by takové řešení bylo příliš komplikované a málo efektivní. Projekt vzniká ve spolupráci s francouzskou firmou Eutelsat, která spravuje jednu z největších satelitních sítí na světě.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

Washington- Facebook plánuje příští rok vypustit na oběžnou dráhu Země satelit, jehož prostřednictvím bude poskytovat internet i v odlehlých oblastech planety, ve kterých dosud lidé přístup k internetu nemají.

V pondělí to uvedl zakladatel populární sociální sítě Mark Zuckerberg. Jak jinak než na svém facebookovém profilu.

"Budeme pokračovat v propojování celého světa - i kdyby to znamenalo vydat se mimo naši planetu," napsal.

Velkolepý projekt, jehož cílem je "satelit na oběžné dráze, který propojí miliony lidí", vzniká ve spolupráci s francouzskou společností Eutelsat, spravující jednu z největších satelitních sítí na světě. Prozatím se soustředí na subsaharskou Afriku.

Satelit Amos-6, který bude obíhat nad africkým kontinentem, poskytne internet obyvatelům oblastí, které sám Zuckerberg charakterizoval jako “velkou část západní, východní a jižní Afriky”.

Samotné připojení jednotlivých přístrojů k webu zprostředkují místní společnosti, které pomohou komunitám v oblastech začít internetové služby využívat. Žádnou konkrétní firmu však zakladatel Facebooku prozatím neuvedl.

Plán, který sklízí nelítostnou kritiku

Ambiciózní plán je součástí novinek, které společnost plánuje spolu s Internet.org. Jak připomíná server BBC, tato spolupráce si ale již v některých částech světa vysloužila nelítostnou kritiku. Zejména v Indii mnoho podniků s nevolí sleduje nespravedlivou výhodu, kterou má Facebook na poli rozvoje internetových trhů.

Internet.org žádá v zemích, kde je kabelové připojení vzácné, nebo neexistuje vůbec, místní poskytovatele internetových služeb o pomoc. Klade důraz na výhody rozvojových trhů a hraje u velkých společností na charitativní strunu.

Mnoho zemí na africkém kontinentu právě prožívá boom internetových služeb. Kabelové připojení je ale často komplikované a málo efektivní. Satelitní služby tak mohou poskytnout alternativu pro velkou část kontinentu.

"Připojení k internetu mění životy a celé komunity. Pro propojení lidí v odlehlých oblastech musíme vymýšlet nové technologie," napsal k tomu Zuckerberg.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy