Facebook chce připojit Afriku k internetu. Příští rok vypustí satelit

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
6. 10. 2015 13:50
Plán oznámil zakladatel úspěšné sociální sítě Mark Zuckerberg. Satelit má dostat internet do oblastí, kde neexistuje kabelové připojení a kde by takové řešení bylo příliš komplikované a málo efektivní. Projekt vzniká ve spolupráci s francouzskou firmou Eutelsat, která spravuje jednu z největších satelitních sítí na světě.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

Washington- Facebook plánuje příští rok vypustit na oběžnou dráhu Země satelit, jehož prostřednictvím bude poskytovat internet i v odlehlých oblastech planety, ve kterých dosud lidé přístup k internetu nemají.

V pondělí to uvedl zakladatel populární sociální sítě Mark Zuckerberg. Jak jinak než na svém facebookovém profilu.

"Budeme pokračovat v propojování celého světa - i kdyby to znamenalo vydat se mimo naši planetu," napsal.

Velkolepý projekt, jehož cílem je "satelit na oběžné dráze, který propojí miliony lidí", vzniká ve spolupráci s francouzskou společností Eutelsat, spravující jednu z největších satelitních sítí na světě. Prozatím se soustředí na subsaharskou Afriku.

Satelit Amos-6, který bude obíhat nad africkým kontinentem, poskytne internet obyvatelům oblastí, které sám Zuckerberg charakterizoval jako “velkou část západní, východní a jižní Afriky”.

Samotné připojení jednotlivých přístrojů k webu zprostředkují místní společnosti, které pomohou komunitám v oblastech začít internetové služby využívat. Žádnou konkrétní firmu však zakladatel Facebooku prozatím neuvedl.

Plán, který sklízí nelítostnou kritiku

Ambiciózní plán je součástí novinek, které společnost plánuje spolu s Internet.org. Jak připomíná server BBC, tato spolupráce si ale již v některých částech světa vysloužila nelítostnou kritiku. Zejména v Indii mnoho podniků s nevolí sleduje nespravedlivou výhodu, kterou má Facebook na poli rozvoje internetových trhů.

Internet.org žádá v zemích, kde je kabelové připojení vzácné, nebo neexistuje vůbec, místní poskytovatele internetových služeb o pomoc. Klade důraz na výhody rozvojových trhů a hraje u velkých společností na charitativní strunu.

Mnoho zemí na africkém kontinentu právě prožívá boom internetových služeb. Kabelové připojení je ale často komplikované a málo efektivní. Satelitní služby tak mohou poskytnout alternativu pro velkou část kontinentu.

"Připojení k internetu mění životy a celé komunity. Pro propojení lidí v odlehlých oblastech musíme vymýšlet nové technologie," napsal k tomu Zuckerberg.

 

Právě se děje

Další zprávy