Expert na drogy: Extáze je nebezpečná jak jízda na koni

hp
30. 10. 2009 10:45
Poradce britské vlády pro drogy zlehčuje nebezpečnost lehkých drog
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu.
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podle hlavního poradce britské vlády pro drogy profesora Davida Nutta jsou marihuana, hašiš, extáze či LSD bezpečnějšími návykovými látkami než cigarety a alkohol.

Nutt toto tvrzení zveřejnil ve své univerzitní zprávě, kterou popsala agentura AFP. V textu také uvedl, že u kouření konopí je jen malá pravděpodobnost, že způsobí psychosomatické poruchy. Bezpečnost užívání extáze profesor zase přirovnal k jízdě na koni.

Podle profesora zákonodárci veřejnost špatně informují o opravdových následcích užívání různých návykových látek. Jak Nutt ve své zprávě uvedl, zastrašováním podle něj děti neodradíme od toho, aby si drogy zkusily vzít a dál je užívaly.

"Myslím, že musíme přiznat, že mladí lidé rádi zkoušejí drogy či jiné potencionálně nebezpečné věci," napsal v textu s tím, že nejlepší jejich ochranou jsou pravdivé a přesné informace.

Nutt ve zprávě odmítá rozhodnutí britského kabinetu, který se v loňském roce dohodl na tom, že konopí přemístí z kategorie C uklidňujících látek do vyšší kategorie B lehkých drog, jako je například amfetamin.

Za držení návykových látek z kategorie B může být člověk v Británii potrestán až pětiletým odnětím svobody. Do nejvyšší kategorie tvrdých drog pak Britové řadí heroin či kokain.

Sám profesor by látky prý rozdělil do kategorií podle míry nebezpečnosti, jakou pro lidský organismus jejich užívání představuje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 58 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy