Expert na drogy: Extáze je nebezpečná jak jízda na koni

hp
30. 10. 2009 10:45
Poradce britské vlády pro drogy zlehčuje nebezpečnost lehkých drog
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu.
Kouřením je způsobeno přibližně každé páté úmrtí v zemi. Nejčastější příčinou smrti je infarkt myokardu. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Podle hlavního poradce britské vlády pro drogy profesora Davida Nutta jsou marihuana, hašiš, extáze či LSD bezpečnějšími návykovými látkami než cigarety a alkohol.

Nutt toto tvrzení zveřejnil ve své univerzitní zprávě, kterou popsala agentura AFP. V textu také uvedl, že u kouření konopí je jen malá pravděpodobnost, že způsobí psychosomatické poruchy. Bezpečnost užívání extáze profesor zase přirovnal k jízdě na koni.

Podle profesora zákonodárci veřejnost špatně informují o opravdových následcích užívání různých návykových látek. Jak Nutt ve své zprávě uvedl, zastrašováním podle něj děti neodradíme od toho, aby si drogy zkusily vzít a dál je užívaly.

"Myslím, že musíme přiznat, že mladí lidé rádi zkoušejí drogy či jiné potencionálně nebezpečné věci," napsal v textu s tím, že nejlepší jejich ochranou jsou pravdivé a přesné informace.

Nutt ve zprávě odmítá rozhodnutí britského kabinetu, který se v loňském roce dohodl na tom, že konopí přemístí z kategorie C uklidňujících látek do vyšší kategorie B lehkých drog, jako je například amfetamin.

Za držení návykových látek z kategorie B může být člověk v Británii potrestán až pětiletým odnětím svobody. Do nejvyšší kategorie tvrdých drog pak Britové řadí heroin či kokain.

Sám profesor by látky prý rozdělil do kategorií podle míry nebezpečnosti, jakou pro lidský organismus jejich užívání představuje.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy