Exkluzivní zpověď "doktora E. coli": Zažívám, co nikdy

Radim Klekner Radim Klekner
8. 6. 2011 20:00
Prominentní lékař Rolf Stahl poskytl Aktuálně.cz rozhovor v ohnisku nákazy v Hamburku
Prominentní hamburský urolog, profesor Rolf Stahl, řídí urologickou kliniku Univerzitní nemocnice Eppendorf.
Prominentní hamburský urolog, profesor Rolf Stahl, řídí urologickou kliniku Univerzitní nemocnice Eppendorf. | Foto: Reuters

Hamburk (od našeho zvláštního zpravodaje) - Během uplynulých dní se stal "tváří" boje hamburských lékařů se zákeřnou bakterií E. coli.

Prominentní hamburský urolog, profesor Rolf Stahl, řídí urologickou kliniku Univerzitní nemocnice Eppendorf. Místa, kde lékaři bojují o život 120 lidí s hemolyticko-uremickým syndromem.

Aktuálně.cz poskytl přímo v Hamburku exkluzivní rozhovor.

To, co se teď v severním Německu odehrává, nemá podle profesora Stahla obdoby. "Něco takového jsem ještě nezažil," říká.

Podle hamburského primáře je štěstí, že epidemie vypukla v zemi, jako je Německo. Tam, kde mají horší nemocniční infrastrukturu a kde nefunguje systém veřejného zdravotnictví, by podle něj dopadli mnohem hůř.

A.cz: Pane profesore, setkal jste se během své kariéry s tak nebezpečnou nemocí, jakou je současná nákaza bakterií E. coli?

Ne, nikdy. Tohle je patrně největší epidemie hemolyticko-uremického syndromu, jaká se kdy vyskytla ve spojitosti s nákazou E. coli. Už dnes máme v Německu na šest set pacientů se syndromem HUS.

A.cz: Myslíte největší podobná nákaza v celosvětovém měřítku...

Přesně tak.

A.cz: Kdy byla zaznamenána poslední větší epidemie spojená s bakterií E. coli?

Bylo to v roce 1996 v Japonsku. Tehdy onemocnělo přes jedenáct tisíc školních dětí, které se nakazily kontaminovanými klíčky ředkviček.

A.cz: Proč je kmen O104, který byl geneticky popsán koncem minulého týdne, tak agresivní?

To nikdo neví. Musíme vycházet z toho, že O104 produkuje nezvykle velké množství jedovaté substance, která na rozdíl od jiných shiga-toxinů vyvolává mimořádně ostrou reakci organismu.

Během uplynulých dnů se profesor Stahl stal
Během uplynulých dnů se profesor Stahl stal | Foto: Reuters

A.cz: Co se vlastně odehrává v těle pacienta zasaženého bakterií E. coli?

Bakteriální infekce napadá stěnu tlustého střeva, což má za následek silný průjem. Bakterie následně začne produkovat shiga-toxin, ten se dostává s krví do ledvin a začíná ničit cévní klubíčka v renálních tělíscích a následně i tato tělíska. Prokrvení ledvin je nedokonalé a ledviny začínají selhávat. Podobný proces se začíná odvíjet v drobných cévkách centrálního nervového systému a dochází k jeho poruchám.

A.cz: Jaké jsou nejčastější projevy těchto poruch?

Dvojité vidění, křeče, záchvaty podobné epileptickým, ztráta orientace.

A.cz: Jak to, že jsou nyní postihovány nákazou také mladší, fyzicky zdatné osoby? Při dřívějších epidemiích to byly především děti a starší ženy...

Vycházíme z toho, že bakterie se do těla dostává společně s potravou. Má to zřejmě něco společného s potravním řetězcem. Kdyby se bylo bývalo ukázalo, že E. coli do těla pacientů pronikla se zeleninovými klíčky, pak by to mělo svou logiku. Klíčky jsou podstatnou součástí jídelníčku u řady mladých žen, které ostatně tvoří značnou část nakažených.

A.cz: Německá opozice, ale i řada evropských zemí ostře napadly spolkovou vládu a úřady, že na nákazu nezareagovaly dostatečně rychle a účinně. Je ale možné v podobných případech vůbec rychle a účinně reagovat?

Ta kritika je, myslím, namířena hlavně proti Institutu Roberta Kocha. Já s ní ale v žádném případě nesouhlasím. Institut totiž hned v okamžiku, kdy jsme nahlásili první případy nákazy, podnikl první nezbytné kroky. Je navíc velmi obtížné zhostit se takového úkolu a najít prvotní zdroj epidemie. S kritikou bychom nyní měli poněkud šetřit, jsme stále ve fázi, kdy se musíme především starat o pacienty. A o ty jde teď v prvé řadě.

V důsledku nákazy bakterií E. coli zemřelo v Německu 22 lidí. Epicentrem je Hamburk (snímek z tiskové konference, v pozadí profesor Rolf Stahl).
V důsledku nákazy bakterií E. coli zemřelo v Německu 22 lidí. Epicentrem je Hamburk (snímek z tiskové konference, v pozadí profesor Rolf Stahl). | Foto: Reuters

A.cz: Sdružení německých nemocnic varuje, že některé kliniky začínají pociťovat nedostatek personálu. Nemocnice si musejí navzájem půjčovat lékaře. Znamená to, že se v systému německého zdravotnictví, možná nejdokonalejšímu v Evropě, přece jen nedostává financí?

V penězích to, myslím, není. Na klinice v Eppendorfu žádné potíže díky dostatečně vybudované síti odborníků a skvěle vybavené urologii nepociťujeme. Byli jsme proto schopni zvládnout i velký počet vážně nemocných pacientů. Představte si ale, že podobná epidemie vypukne v zemi, která nemá tak dobře vybudovanou nemocniční infrastrukturu, jakou máme my. Pokud přesto na některých klinikách došlo k situacím, že lékaři začali být příliš vytížení, pak to byla chyba jejich managementu.

A.cz: Taková situace je mimochodem běžná v českých nemocnicích. Před únorovou dohodou s vládou museli nemocniční lékaři v ČR běžně odpracovat i 120 přesčasových hodin za měsíc. Zdravotnictví může být totiž chápáno jako jistý druh podnikání a to se řídí pevně danými pravidly...

Tento názor já ovšem nesdílím. Jsem velkým zastáncem zdravotnictví financovaného z prostředků státu. Jak účinný takový systém může být, se ukázalo právě při zvládání současné epidemie E. coli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy