Evropský záchranný fond poslal Kypru první dvě miliardy

ČTK ČTK
13. 5. 2013 20:28
Další miliardu má země obdržet do konce června
Lidé stojí frontu u bankomatu, který se nachází vedle zavřené pobočky kyperské banky Laiki Bank v Nikósii.
Lidé stojí frontu u bankomatu, který se nachází vedle zavřené pobočky kyperské banky Laiki Bank v Nikósii. | Foto: Reuters

Brusel - Evropský záchranný fond ESM v pondělí odeslal Kypru první dvě miliardy eur ze slíbeného záchranného úvěru. Další miliardu má země obdržet do konce června.

Uvedla to agentura APA s odvoláním na prohlášení fondu. Kypr má dostat od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu celkem deset miliard eur (259 miliard Kč).

Kypr se dohodl s EU a MMF na záchranném úvěru minulý měsíc. Stal se tak pátou zemí eurozóny, která musela požádat o záchranný úvěr. Od MMF má Kypr dostat jednu miliardu eur a zbývajících devět miliard z EU.

Podmínkou poskytnutí záchranného úvěru bylo, že si Kypr obstará dalších 13 miliard eur sám. Velkou část těchto peněz země získá zabavením části vkladů nad 100 tisíc eur v místních bankách. Země musela rovněž přistoupit na restrukturalizaci svého bankovního systému a zvýší firemní daň.

Ministři financí eurozóny mají v pondělí schválit také uvolnění dalších peněz ze záchranného úvěru pro Řecko. Tento měsíc by mělo Řecko dostat 4,2 miliardy eur a příští měsíc další 3,3 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy