Posílá vás firma na práci do Evropy? Bude vám muset dát západní plat, navrhuje nová směrnice EU

Kateřina Vítková Tomáš Kunc Kateřina Vítková, Tomáš Kunc
12. 12. 2017 10:05
Posílá vás firma pracovat do jiné země Evropské unie? Víte, kolik budete brát peněz a jestli se na vás vztahuje sociální pojištění nebo benefity? EU připravuje nová pravidla pro vysílání pracovníků do zahraničí, která by nařizovala dorovnání vašeho platu na průměrnou úroveň daného státu. Ostře diskutovaná směrnice ještě musí projít Evropským parlamentem.

STAVEBNÍ INŽENÝR: PŘÍKLAD PŘÍJMŮ U VYBRANÉ PROFESE

FAKTA A ČÍSLA

JAK MAJÍ VYPADAT NOVÁ PRAVIDLA VYSÍLÁNÍ PRACOVNÍKŮ

NAVRHOVANÁ ZMĚNA JAK TO BYLO DOPOSUD
Pokud česká firma pošle do jakékoliv jiné země EU na dočasnou dobu svého zaměstnance, měl by po tu dobu dostávat stejnou mzdu, jakou by na takové pozici měl pracovník z dané země EU. Na pracovní cestě by měl mít také nárok na veškeré příplatky a příspěvky běžné v cizině, například 13. plat nebo zaměstnanecké benefity. Nová pravidla by se měla vztahovat i na pracovníky dočasně najímané přes agentury. Podle směrnice z roku 1996 má vyslaný zaměstnanec nárok na minimální mzdu. Nevztahuje se na něj sociální systém hostitelské země.
CO HOVOŘÍ PRO ZMĚNU CO HOVOŘÍ PROTI CHYSTANÉ REGULACI
  • Východní firmy podle Západu nyní zneužívají levné pracovní síly. Navíc berou domácím firmám zakázky.
  • Dochází ke zneužívání lidí. Zaměstnanec s výrazně nižším platem v hostitelské zemi nemusel mít ani pokryté náklady na život.
  • Mzdové rozdíly mezi zeměmi se prohlubují. Dochází k narušování rovných podmínek.
  • Na vyslaného pracovníka se nevztahuje sociální systém hostitelské země.
  • Směrnice je protekcionistická, pro chudší země EU nevýhodná.
  • Země z východní a střední Evropy přijdou o konkurenceschopnost. Pracovní síla z východní a střední Evropy se prodraží.
  • Firmy se budou muset seznámit se zákony ostatních zemí EU.
  • Řada firem oponuje, že vyslaní pracovníci nemají menší mzdy.

VYSÍLANÍ A PŘIJATÍ PRACOVNÍCI PODLE ZEMÍ

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy