Posílá vás firma na práci do Evropy? Bude vám muset dát západní plat, navrhuje nová směrnice EU

Kateřina Vítková Tomáš Kunc Kateřina Vítková, Tomáš Kunc
12. 12. 2017 10:05
Posílá vás firma pracovat do jiné země Evropské unie? Víte, kolik budete brát peněz a jestli se na vás vztahuje sociální pojištění nebo benefity? EU připravuje nová pravidla pro vysílání pracovníků do zahraničí, která by nařizovala dorovnání vašeho platu na průměrnou úroveň daného státu. Ostře diskutovaná směrnice ještě musí projít Evropským parlamentem.

STAVEBNÍ INŽENÝR: PŘÍKLAD PŘÍJMŮ U VYBRANÉ PROFESE

FAKTA A ČÍSLA

JAK MAJÍ VYPADAT NOVÁ PRAVIDLA VYSÍLÁNÍ PRACOVNÍKŮ

NAVRHOVANÁ ZMĚNA JAK TO BYLO DOPOSUD
Pokud česká firma pošle do jakékoliv jiné země EU na dočasnou dobu svého zaměstnance, měl by po tu dobu dostávat stejnou mzdu, jakou by na takové pozici měl pracovník z dané země EU. Na pracovní cestě by měl mít také nárok na veškeré příplatky a příspěvky běžné v cizině, například 13. plat nebo zaměstnanecké benefity. Nová pravidla by se měla vztahovat i na pracovníky dočasně najímané přes agentury. Podle směrnice z roku 1996 má vyslaný zaměstnanec nárok na minimální mzdu. Nevztahuje se na něj sociální systém hostitelské země.
CO HOVOŘÍ PRO ZMĚNU CO HOVOŘÍ PROTI CHYSTANÉ REGULACI
  • Východní firmy podle Západu nyní zneužívají levné pracovní síly. Navíc berou domácím firmám zakázky.
  • Dochází ke zneužívání lidí. Zaměstnanec s výrazně nižším platem v hostitelské zemi nemusel mít ani pokryté náklady na život.
  • Mzdové rozdíly mezi zeměmi se prohlubují. Dochází k narušování rovných podmínek.
  • Na vyslaného pracovníka se nevztahuje sociální systém hostitelské země.
  • Směrnice je protekcionistická, pro chudší země EU nevýhodná.
  • Země z východní a střední Evropy přijdou o konkurenceschopnost. Pracovní síla z východní a střední Evropy se prodraží.
  • Firmy se budou muset seznámit se zákony ostatních zemí EU.
  • Řada firem oponuje, že vyslaní pracovníci nemají menší mzdy.

VYSÍLANÍ A PŘIJATÍ PRACOVNÍCI PODLE ZEMÍ

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy