Posílá vás firma na práci do Evropy? Bude vám muset dát západní plat, navrhuje nová směrnice EU

Kateřina Vítková Tomáš Kunc Kateřina Vítková, Tomáš Kunc
12. 12. 2017 10:05
Posílá vás firma pracovat do jiné země Evropské unie? Víte, kolik budete brát peněz a jestli se na vás vztahuje sociální pojištění nebo benefity? EU připravuje nová pravidla pro vysílání pracovníků do zahraničí, která by nařizovala dorovnání vašeho platu na průměrnou úroveň daného státu. Ostře diskutovaná směrnice ještě musí projít Evropským parlamentem.

STAVEBNÍ INŽENÝR: PŘÍKLAD PŘÍJMŮ U VYBRANÉ PROFESE

FAKTA A ČÍSLA

JAK MAJÍ VYPADAT NOVÁ PRAVIDLA VYSÍLÁNÍ PRACOVNÍKŮ

NAVRHOVANÁ ZMĚNA JAK TO BYLO DOPOSUD
Pokud česká firma pošle do jakékoliv jiné země EU na dočasnou dobu svého zaměstnance, měl by po tu dobu dostávat stejnou mzdu, jakou by na takové pozici měl pracovník z dané země EU. Na pracovní cestě by měl mít také nárok na veškeré příplatky a příspěvky běžné v cizině, například 13. plat nebo zaměstnanecké benefity. Nová pravidla by se měla vztahovat i na pracovníky dočasně najímané přes agentury. Podle směrnice z roku 1996 má vyslaný zaměstnanec nárok na minimální mzdu. Nevztahuje se na něj sociální systém hostitelské země.
CO HOVOŘÍ PRO ZMĚNU CO HOVOŘÍ PROTI CHYSTANÉ REGULACI
  • Východní firmy podle Západu nyní zneužívají levné pracovní síly. Navíc berou domácím firmám zakázky.
  • Dochází ke zneužívání lidí. Zaměstnanec s výrazně nižším platem v hostitelské zemi nemusel mít ani pokryté náklady na život.
  • Mzdové rozdíly mezi zeměmi se prohlubují. Dochází k narušování rovných podmínek.
  • Na vyslaného pracovníka se nevztahuje sociální systém hostitelské země.
  • Směrnice je protekcionistická, pro chudší země EU nevýhodná.
  • Země z východní a střední Evropy přijdou o konkurenceschopnost. Pracovní síla z východní a střední Evropy se prodraží.
  • Firmy se budou muset seznámit se zákony ostatních zemí EU.
  • Řada firem oponuje, že vyslaní pracovníci nemají menší mzdy.

VYSÍLANÍ A PŘIJATÍ PRACOVNÍCI PODLE ZEMÍ

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy