Podezřele rychlé povýšení. Juncker udělal z šedé eminence šéfa bruselských úředníků, poslanci zuří

Adéla Denková
3. 4. 2018 20:10
Důvěrník unijního šéfa Jean-Clauda Junckera bude šéfovat úřednímu aparátu Evropské komise. Jeho kauza hýbe Bruselem.
Martin Selmayr sedí po pravici Jean-Clauda Junckera.
Martin Selmayr sedí po pravici Jean-Clauda Junckera. | Foto: Reuters

Brusel - V Bruselu budí pobouření způsob, jakým byl vybrán jeden z nejvýše postavených úředníků Evropské unie. Do čela aparátu se podezřele rychle dostal Martin Selmayr, který je považovaný za šedou eminenci Bruselu a pravou ruku šéfa komise Jean-Clauda Junckera.

Europoslanci kontrolního výboru kvůli tomu v úterý více než dvě a půl hodiny interpelovali eurokomisaře Günthera Oettingera, který zodpovídá za rozpočet a lidské zdroje.

Kauzou se už v polovině března zabývalo plenární zasedání všech sedmi stovek europoslanců. Ani tentokrát však nebyli spokojeni. "Slyšení přineslo spíše nové otázky než odpovědi," zhodnotil jej nizozemský liberální europoslanec Gerben-Jan Gerbrandy.

Jmenování sedmačtyřicetiletého Selmayra hýbe Bruselem už od konce února. Německý právník, který dosud vedl Junckerův kabinet, tehdy během jednoho dne dvakrát změnil pracovní pozici.

Původně se měl stát zástupcem generálního tajemníka sekretariátu Evropské komise. Vzápětí ale povýšil přímo na nejvyššího úředníka, když nečekaně odstoupil ten dosavadní - Nizozemec Alexander Italianer. To vše se odehrálo během necelých deseti minut.

Nejasnosti panují okolo způsobu, jakým bylo vypsáno a vedeno výběrové řízení. Podle novinářů v Bruselu je nedůvěryhodný i zápis ze zasedání komisařů, kteří jej schválili. Spekuluje se o tom, že nekladli podezřelému výběrovému řízení odpor výměnou za plánované zvýšení odměn po konci svého mandátu.

Nechovejte se k nám jako k dětem

Evropská komise ovšem tvrdí, že k pochybení nedošlo. "Vše podle nás proběhlo v souladu s pravidly," řekl eurokomisař Oettinger.

Kdo je to generální tajemník Komise

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise
  • Velí sekretariátu Evropské komise, který řídí a koordinuje činnost celého úřednického aparátu (cca 32 tisíc lidí).
  • Hlídá, aby se úřednické materiály držely politických priorit komise.
  • Je styčným bodem mezi komisí a ostatními evropskými institucemi.
  • O jmenování šéfa sekretariátu rozhoduje celý tým komisařů na návrh svého předsedy. Jedná se ale o úřednický post, na který se vztahují přesné předpisy.
  • Kabinety komisařů a předsedy komise jsou naopak jejich osobní týmy, které udávají práci komise politický směr. Každý komisař si členy kabinetu může vybrat sám.

Popřel mimo jiné, že by si komisaře někdo kupoval příslibem finančních výhod. Instituce totiž nemá právo o takových záležitostech sama rozhodovat.

Řada europoslanců ovšem eurokomisařům vyčítá, že naoko formální předpisy možná dodrželi, celá procedura ale vrhla na unijní instituce nelichotivé světlo. "Nechovejte se k nám jako k dětem," vyzýval komisi při březnovém plénu belgický europoslanec za Zelené Bart Staes.

Kritici se obávají, že kauza může v Evropě zvednout vlnu euroskepticismu. Komise má za úkol strážit dodržování evropských pravidel, proto by podle nich měla jít příkladem.

Europoslanci proto chystají rezoluci, v níž budou žádat, aby byl výběr úředníků transparentnější. Prohlášení mají schvalovat v půlce dubna. 

V Bruselu se hovoří až o tom, že by skandál mohl položit celou komisi. Její předseda Juncker ale odmítá, že by měl jeho důvěrník z čela úředního aparátu odejít. 

Pozornost vzbuzuje i fakt, že Selmayr je členem německé vládní strany CDU, která na evropské úrovni spadá pod Evropskou lidovou stranu. Do té patří i Juncker. Lidovci ovládají i křesla šéfů Evropského parlamentu a Evropské rady sdružující prezidenty a premiéry členských států.

Podpořme své lidi                                

Bývalý český eurokomisař a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička situaci nepovažuje za tak alarmující. "Dokážu si představit, že si předseda komise na toto místo vybere člověka, který má jeho důvěru a který má blízko ke komisařům," říká.

"Mám ale problém s tím, že o nominacích na některá další místa rozhoduje právě Selmayr. Jedná se o pozice, kde bych očekával zcela férovou soutěž," dodal Telička.

Podle jeho informací Selmayr v minulosti vstupoval do výběru kandidátů na střední a vyšší pozice, na což jako šéf kabinetu neměl právo.

Telička ale poukazuje také na to, že na obsazování míst eurokomisařů má vliv podpora domovských států, které úředníky ze své země podporují. Česká vláda v tom prý dlouhodobě zaostává.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš už slíbil, že se to změní. "Od vstupu do EU jsme podcenili naši účast a nebyli jsme tolik aktivní a zastoupení našich lidí v evropských institucích není ideální," uvedl Babiš minulý týden, kdy se v Bruselu setkal asi se stovkou Čechů pracujících v institucích EU.

Za účelem jejich podpory vznikla strategie už za minulé vlády, konkrétně v roce 2015. Nově by ale mělo mít každé ministerstvo odpovědnou osobu a sledovat prioritní oblasti, kam dosazovat své lidi. Ty se pak mají koordinovat na vládní úrovni.

Video: Evropa je pro Babiše místo, kam Česko patří, říká europoslankyně Charanzová

Programové prohlášení vlády bude velmi evropské, není v něm žádná zmínka o referendu, tvrdí europoslankyně ANO a premiérova poradkyně Dita Charanzová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy