Evropské prvenství: Češi si neváží učitelů

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
4. 10. 2013 12:50
Nová studie upozorňuje, že v pohledu na učitele patří Česko k nejhorším na světě.
Foto: Ondřej Besperát

Londýn/Praha - Pracují s tím nejcennějším, co máme: s našimi dětmi. Přesto si práce učitelů nevážíme.

Přesněji - jejich povolání nepovažujeme za nijak prestižní. Hodnotíme je podobně jako například (často nekvalifikované) pracovníky v sociálních službách. Třeba Číňané je přitom na společenském žebříčku řadí na roveň lékařů či vědců.

Být učitelem v České republice není jednoduché, potvrzuje teď nová mezinárodní studie, kterou si u vědců z univerzit Sussex a Málaga objednala nadace Varkey Gems Foundation.

Zkoumala prestiž profese "učitel" ve 21 zemích světa. A hůř než v Česku dopadli učitelé jen v Izraeli a Brazílii.

Kompletní studii si můžete přečíst ZDE.

"Česká republika obsadila v Indexu Teacher Status (status učitele) spodní patra," píší autoři studie. "Dosáhla nejhoršího výsledku ze všech sledovaných evropských zemí."

Text pokračuje pod tabulkou.

Status učitelův mezinárodním srovnání

Index pořadí
(100 = nejlepší
0 = nejhorší)
Průměrný plat učitele
(měs./Kč)
Pořadí dle
průzkumu PISA
Čína 100 28100 3
Řecko 73,7 37000 17
Turecko 68 40200 19
Jižní Korea 62 69500 4
Nový Zéland 54 45000 6
Egypt 49 16800 údaj není dostupný
Singapur 46,3 72400 1
Holandsko 40,3 58900 7
USA 38,4 71100 12
Velká Británie 36,7 52900 10
Francie 32,3 45700 11
Španělsko 30,7 46700 16
Finsko 28,9 45600 2
Portugalsko 26 37400 14
Švýcarsko 23,8 62300 8
Německo 21,6 66900 9
Japonsko 16,2 69300 5
Itálie 13 45300 15
ČR 12,1 31600 13
Brazílie 2,4 29400 20
Izrael 2 51400 18

Zdroj: Varkey Gems Foundation/Aktuálně.cz

Na chvostu Evropy i světa

Index analytici sestavovali na základě rozsáhlého dotazníkového šetření, jehož se v celém světě zúčastnilo 21 000 lidí (po tisícovce v každé sledované zemi). Zkoumalo, jak si dotazovaní cení učitelů na prvním a druhém stupni základní školy a na školách středních a vyšších.

Zabývalo se i tím, jak své pedagogy respektují žáci, jak jsou učitelé finančně ohodnocení a jakou mají respondenti důvěru v jejich schopnosti.

Pro Česko jsou výsledky alarmující: Práce učitelů na prvním stupni se v Česku necení, naopak. Hůř ji na žebříčku prestiže oznámkovali jen Izraelci.

Přitom - třeba ve Francii, Číně, Turecku nebo Spojených státech jsou pedagogové na prvním stupni hodnoceni lépe než ti na stupni druhém.

Zatímco Češi dali svým učitelům 1. - 5. tříd na stupnici od 0 do 10 (0 nejhorší, 10 nejlepší) necelou šestku, Řekové je ohodnotili téměř desítkou. "Zjistili jsme, že v tom, jak se veřejnost dívá na učitele, jsou ve světě obrovské rozdíly," shrnuje profesor Peter Dolton z Univerzity Sussex.

Dítě učitelem? Děkuji, ne

Že učitelé nemají v Česku prestiž, dokládá i další tabulka ze studie 2013 Global Teacher Status Index. Jen minimum Čechů (méně než 20 procent) by podle ní svým vlastním dětem doporučilo, aby šly po škole učit.

V Číně by doma učitele rádo mělo 50 procent rodičů, v Řecku 40 procent, v USA či na Novém Zélandě kolem 30 procent.

"Fakt, že čeští učitelé mají ve společnosti jen malý respekt, ještě podtrhuje fakt, že by 80 procent Čechů chtělo, aby byli placeni podle výsledků (svých žáků)," upozorňují autoři nového Indexu. V jiných evropských zemích, například ve Španělsku, Švýcarsku, Nizozemsku, Francii či Německu by takový systém hodnocení pedagogů narazil na tuhý odpor.

Mimochodem - v Česku se, jak známo, do škol nehrnou ani absolventi pedagogických fakult. Polovina jde po škole raději dělat něco jiného.

Respekt k učiteli

A ještě jedno mezinárodní srovnání stojí za zmínku: číslo, které ukazuje, jak učitele respektují žáci.

Ani tady se nemáme čím chlubit. Podle většiny dotázaných (60 procent) české děti učitele neuznávají. O opaku je přesvědčeno jen 15 procent respondentů.

V Číně si 75 procent lidí myslí, že žáci učitele respektují. V Turecku, Egyptě nebo Singapuru je to kolem 50 procent.

V Evropě je pesimismus obecně větší - nejhorší čísla ze sledovaných zemí má však znovu Česká republika (ve světě je pak v kolonce "respekt před učitelem" Česko čtvrté od konce). Pro zajímavost: Evropa má v průměru o 10 procent horší čísla než Spojené státy.

"Doba se změnila"

"Je to smutné, ale doba se bohužel změnila," konstatuje v předmluvě ke studii Sunny Varkey, zakladatel nadace Varkey Gems Foundation. Kdysi byl učitel "někdo", teď jsou země, kde je to spíše naopak, upozorňuje. A Česko je jednou z nich.

"Přitom - pokud nebude společnost učitele respektovat, děti je ve třídách nebudou poslouchat a nejtalentovanější absolventi nebudou chtít profesi učitele vykonávat," tvrdí Varkey. "Časem tenhle úpadek respektu k učitelům oslabí výuku, oslabí učení, zničí příležitost milionů lidí něco se naučit a oslabí společnosti na celém světě," varuje.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy