V pohotovosti je belgická policie.
Na toaletě bruselského letiště nalezla dopis vyhrožující kvůli izraelsko-libanonskému konfliktu útokem proti izraelské letecké společnosti El Al.
Belgičané hrozbu nepodceňují
Dopis nespecifikuje, zda má být terčem letoun nebo kancelář společnosti, ale belgická policie bere varování vážně.
|
"Posílili jsme ostrahu některých budov a také policejní hlídky," uvedla mluvčí policie Evie Claesová.
Letadla a kanceláře společnosti El Al byly častým terčem teroristických útoků hlavně v sedmdesátých a osmdesátých letech.
Například v roce 1975 známý terorista Carlos neúspěšně odpálil granáty na letouny izraelských aerolinií stojící na ranveji pařížského letiště Orly.
O deset let později členové organizace vedení palestinským radikálem Abú Nidalem stříleli na přepážku El Alu v odletových halách na letištích v Římě a Vídni.
El Al má mimořádně přísné bezpečnostní kontroly pasažérů a na palubě vždy sedí ozbrojený příslušník ochranky.
Obezřetná je i Praha
Mimořádná opatření přijala policie i na pražském ruzyňském letišti.
"Opatření se netýkají pouze letů společnosti El Al. Zvýšili jsme počet hlídek na letišti, a zároveň doporučili společnosti ČSA zpřísnění bezpečnostních kontrol," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
Ochranu synagog nebo jiných židovských budov policie podle jejího vyjádření kvůli izraelsko-libanonskému konfliktu nezpřísnila.
Německo monitoruje členy Hizballáhu
Na hrozbu útoků je připraveno také Německo. Ministr vnitra Wolfgang Schäuble upřesnil, že policie v zemi sleduje necelou tisícovku známých aktivistů a sympatizantů Hizballáhu.
"Čím déle bude libanonsko-izraelský konflikt trvat, tím větší je pravděpodobnost, že dojde v Evropě nebo jinde k teroristickým útokům," řekl novinářům Schäuble.
Střelba v Seattlu, kameny v Sydney
První krveprolití mimo region související s tři týdny trvající válkou se odehrálo o víkendu v Seattlu. Jedenatřicetiletý americký muslim si koupil v obchodě zbraň, vnikl du budovy Židovské federace, a začal střílet.
Jednu ženu připravil o život, dalších pět lidí zranil. Policie v Seattlu hlídkuje v židovské čtvrti a před synagogami a v obavách z odvetného útoku hlídá i mešity.
Místní muslimská organizace kvůli napjaté atmosféře raději zrušila protestní protiizraelský pochod. "Nechceme, aby se blízkovýchodní události přelily do Seattlu," uvedl Arsalan Bukhari, představitel místní muslimské komunity.
V australském Sydney házela skupina asi deseti mladíků kameny na synagogu. Policie poté nasadila hlídky na ochranu židovských svatostánků i mešit.
V Austrálii žije početná komunita lidí, kteří mají kořeny v Libanonu. Loni v prosinci došlo v Sydney k prudkým střetům mezi skupinami Australanů anglosaského a arabského původu.