Euru jde o život, Estonsko ho i tak o půlnoci přijalo

Martin Novák Martin Novák
1. 1. 2011 0:01
Pobaltská republika se stala sedmnáctým členem eurozóny
Estonská koruna končí.
Estonská koruna končí. | Foto: Reuters

Tallinn - Eurozónu čeká podle řady analytiků a ekonomů těžký boj o přežití, přesto se rozrůstá.

S úderem půlnoci se jejím sedmnáctým členem stalo Estonsko. Země s pouhými 1,3 miliony obyvateli začala používat euromince a eurobankovky.

Je to trochu historický okamžik. Společnou evropskou měnou se bude poprvé platit na území, které bývalo součástí Sovětského svazu.

Estonsko získalo nezávislost na rozpadajícím se SSSR v létě 1991 a bylo také první postsovětskou republikou, která se tehdy rozloučila se starým rublem a začala používat vlastní měnu, estonskou korunu. Ta nyní končí.

Ne všichni jsou s tím smířeni. Proti je skupina, nazvaná "Zachraňme korunu."  Její aktivisté vyvěsili plakáty s nápisem Vítejte na Titaniku a kresbou potápějícího se parníku.

Prvním mužem, který si z bankomatu vyzvedl euro, byl na slavnostním ceremoniálu premiér Andrus Ansip. Učinil tak poté, co skončíl televizní projev šéfa centrální banky.

Euro přichází.
Euro přichází. | Foto: Reuters

Estonská ekonomika je vzhledem k počtu obyvatel země, který jen nepatrně převyšuje počet obyvatel Prahy, velmi malá. Estonský HDP přestavuje jen 0,02 HDP celé eurozóny.

Velká změna to tedy pro dalších šestnáct členů není a pokud nepočítáme samotnou výměnu bankovek, není to tak velká změna ani pro Estonce.

Jejich koruna byla pevně svázána s eurem v podobě fixního kurzu už od roku 1999.

"Estonsko je připraveno vstoupit na palubu komfortní a nepotopitelné lodi nesoucí název euro. Je lepší být na palubě, než v závěsu," uvedl ministr financí Jürgen Ligi.

Nejsevernější pobaltská republika má v Evropské unii nejnižší deficit rozpočtu veřejných financí po Lucembursku a Švédsku, podmínky pro připojení k eurozóně splnila bez problémů.

Nejspíš ji nehrozí osud Řecka či Irska, kterým letos musely ostatní členové pomáhat půjčkami, což například Slováci dělali velmi neradi.

Foto: Aktuálně.cz

Globální krize, která vypukla v roce 2008, ale Estonsko přece jen poznamenala. Ekonomika meziročně poklesla předloni o patnáct procent (tento rok se už ale čeká zhruba čtyřprocentní růst) a téměř pětina Estonců je bez práce.

Pravdou je, že další dva pobaltské státy - Litva a Lotyšsko - dopadly hůře. Jejich ekonomiky klesly o více než dvacet procent a Lotyšsko muselo přijmout mezinárodní pomoc.

Všechny tři státy přijaly tvrdá úsporná opatření a Litva i Lotyšsko by se rády připojily k eurozóně za tři roky, v roce 2014.

Česká vláda zatím s přijetím společné evropské měny nespěchá a premiér Petr Nečas vůbec nestanovil žádné časové termíny. Váhá i Polsko, téměř jistě nepřejde na euro dříve než v roce 2015.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy