EU nepůjčí Ukrajině na ruský plyn. Je tu další krize?

Martin Novák Martin Novák
18. 11. 2009 14:13
Lídři EU chtějí od ruského prezidenta ujištění, že plyn bude
Foto: Reuters

Stockholm - Lídři Evropské unie na středečním summitu EU-Rusko ve Stockholmu budou žádat od Rusů ujištění, že příští rok nezačne stejně jako ten letošní. Tedy přerušením dodávek plynu do Evropy.

Summitu, kterého se zúčastní také ruský prezident Dmitrij Medveděv, dominuje jednoznačně energetika.

"Obě strany se zaměří na bezpečnost a plynulost dodávek ropy a zemního plynu," řekl agentuře AFP ruský velvyslanec ve Švédsku Igor Neverov.

O tom, zda se krize ze začátku letošního roku bude opakovat, by mohl více napovědět čtvrtek. V Moskvě se sejdou premiéři Ruska a Ukrajiny Vladimír Putin a Julia Tymošenková.

Tymošenková a Putin na schůzce z letošního ledna.
Tymošenková a Putin na schůzce z letošního ledna. | Foto: Reuters

Putin nedávno varoval evropské politiky, že Ukrajina nemá peníze na platby za plyn a že by ji západní země měly půjčit, pokud chtějí zabránit dalšímu uzavření kohoutků s plynem.

Tymošenková ovšem tvrdí, že Ukrajina vše zaplatí. "Doufám, že premiéra mluví pravdu, protože Evropská unie Ukrajině žádné peníze na plyn nepůjčí," cituje Reuters evropského komisaře pro energetiku Andrijse Pielbagse.

Jednání má navázat na pondělní memorandum, podepsané v Moskvě. Na jeho základě by Rusko mělo EU informovat dopředu o blížícím se možném výpadku v dodávkách plynu, ropy nebo elektrické energie do Evropy.

Obě strany by pak měla okamžitě začít rozhovory o řešení situace, přičemž by jednání byla otevřená i pro jiné země. Tedy především Ukrajinu či Bělorusko, přes jejichž území vedou do Evropy plynovody a ropovody z Ruska.

Medveděv ve Švédsku slíbil, že Rusko se připojí k plánu Evropské unie snížit emise do roku 2020 o 20 procent oproti stavu v roce 1990. Dosud Rusové hovořili o tom, že sníží emise jen o 10, maximálně 15 procent.

Summit je jednou z posledních velkých akcí půlročního švédského předsednictví Evropské unie.

Ruská delegace původně nechtěla do Stockholmu přijet a žádala, aby se schůzka konala v Bruselu. Rusy totiž rozčílil svými poznámkami švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Kritizoval Kreml za stav lidských práv v zemi a také za válku s Gruzií v loňském roce.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy