EU a střední Asie se shodly: Budeme více spolupracovat

Reuters Dominik Jandl, Reuters, djl
18. 9. 2008 23:02
Unie se chce zbavit energetické závislosti na Rusku
Foto: Reuters

Paříž - Evropská unie a středoasijské státy se ve čtvrtek na společném summitu dohodly, že budou budovat užší "energetické" vztahy.

Obě skupiny zemí tak učinily poté, co nedávný konflikt jasně ukázal jejich závislost na Rusku. Ať už jako dodavateli nebo odběrateli.

Kromě energetické bezpečnosti zástupci států jednali i o krizi v Gruzii, terorismu, pašování drog a obchodu s bílým masem.

Summit se konal na popud francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera. Ze států centrální Asie se jej účastnil Kazachstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Turkmenistán a Kyrgyzstán.

Kromě nich se rokování účastnili i další představitelé evropských států, mezi nimiž byl i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Chceme posílit naši kooperaci v oblasti energetiky, a to bez výhrad vůči současným formám spolupráce," zní závěrečné memorandum ze summitu očividně psané s ohledem na proruskou orientaci některých zúčastněných států.

Energetická studená válka v plném proudu

Evropská unie uspořádáním summitu potvrdila, že chce snížit svou energetickou závislost na Rusku a posílit tak svou energetickou bezpečnost.

Foto: Reuters

Právě státy centrální Asie jsou z tohoto hlediska pro EU velice perspektivní. Plných 40 procent plynu dodaného do EU totiž v současnosti směřuje z Ruska.

To "po evropsku" přiznala i komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. "Zpevnění našeho partnerství v oblasti energetiky s centrální Asií je pro Evropskou unii top prioritou," řekla již na začátku summitu.

Odměnou za zvýšení dodávek plynu by pak státy EU měly do zemí ve středu Asie směřovat své investice, konkrétně pak do výstavby hydroelektráren.

Ačkoli se závěrečné komuniké o Gruzii nezmiňuje, byla podle Kouchnera velká část rozhovorů věnována právě této problematice.

Související:

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 39 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy