Ruský plyn do Evropy opět nepoteče. Jde prý o údržbu

Redakce EKO, Reuters
2. 9. 2008 9:15
Uzávěry se uzavřou v úterý odpoledne
Plynovod Jamal - Evropa se uzavře v úterý v 16. hodin
Plynovod Jamal - Evropa se uzavře v úterý v 16. hodin | Foto: Reuters

Moskva - Uzávěry potrubí Jamal-Evropa, který přes Polsko, Ukrajinu a Bělorusko přivádí ruský plyn do Německa, se v úterý odpoledne uzavřou. Tentokrát nejde o politiku, ale pouhou údržbu.

Dodávky plynu budou zastaveny celkem na třicet hodin kvůli údržbě, kterou si vyžádali partneři Gazpromu v Polsku a Německu společnosti Wingas a EvRoPol Gas.

"Na údržbě jsme se společně dohodli už v lednu," potvrzuje Maciej Wozniak z polského ministerstva hospodářství.

V prohlášení ruského plynařského monopolu doslova stojí, že "přeprava plynu v potrubí Jamal-Evropa bude zastavena od 2. září 16. hodin do 3. září 22. hodin." Dalších 24 hodin pak bude v potrubí nižší tlak a na místo určení dorazí jen polovina dodávek, informuje Gazprom.

Evropské země závislé na ruských dodávkách plynu se nemají čeho obávat. Dodávky plynu budou vyrovnány zásobami z jiných zdrojů, tvrdí agentura Reuters.

Související:

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 55 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 58 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy