ETA znovu terorizuje Španělsko. Vybuchlo další auto

Red Zah
19. 5. 2008 9:03
Útok ve městě Getxo si nevyžádal oběti
Policisté u místa, kde v dubnu vybuchla nálož v největším baskickém městě Bilbau.
Policisté u místa, kde v dubnu vybuchla nálož v největším baskickém městě Bilbau. | Foto: Reuters

Madrid - Baskická separatistická organizace ETA ve Španělsku znovu zaútočila.

V přímořském městě Getxo na severovýchodě země odpálila bombu v zaparkovaném automobilu. Silná nálož poškodila několik budov, ale nikdo nebyl zabit ani vážně zraněn.

Hodinu před explozí obdržela policie telefonické varování, kterým se ETA k činu dopředu přihlásila. Policisté stačili před výbuchem okolí vozu vyklidit a lidi evakuovat.

Baskičtí teroristé v posledních dnech stupňují útoky. Minulý týden explodovala bomba ve městě Vitoria. Jeden policista zahynul, další čtyři utrpěli zranění.

Foto: Tomáš Daněk

Španělský premiér José Zapatero se dohodl s ETA (název v překladu znamená Baskicko a jeho svoboda) na příměří v březnu 2006.

Teroristé jej ale nedodrželi a loni v červnu obnovili útoky. Za čtyři desítky let připravila ETA o život už více než osm stovek lidí. V roce 1995 se dokonce  pokusila o atentát na šéfa pravicové opozice a pozdějšího premiéra Josého Aznara.

Separatisté sní o vlastním státě, který by zahrnoval Basky obydlené oblasti na severovýchodě Španělska a také na jihozápadě Francie. Řada předáků ETA se skrývala či dál skrývá na francouzském území.

Vytvoření nezávislého státu však většina Basků nepodporuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy