Erupce ze Slunce zasáhla Zemi, problémy nezpůsobila

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 3. 2012 21:29
Vědci dopředu před možnými výpadky elektřiny a GPS, problémy nakonec měla sonda u Venuše
Sluneční erupce 6. března 2012.
Sluneční erupce 6. března 2012. | Foto: Reuters

Washington - Zemi zasáhly částice ze středeční silné sluneční erupce, která vyvolala nejsilnější elektromagnetickou bouři za posledních pět let, ale zatím nezpůsobila žádné vážnější problémy.

"Nakonec to není příliš silný jev. Ale velmi zajímavý," řekl Joe Kunches z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA). Podle něj zasáhl výron sluneční energie Zemi asi ve 12:00 SEČ.

NOAA nakonec klasifikovala bouři stupněm G1 na stupnici, kde G5 je úkaz s největší intenzitou. Úřad původně odhadoval, že dosáhne stupně G3.

Problémy Venus Express

Elektromagnetická bouře v důsledku erupce je podle vědců nejsilnější za posledních pět let.

Odborníci ve středu varovali, že by erupce mohla narušit rozvodné sítě elektřiny či poškodit družice. Očekávali také výpadky navigační služby GPS. Ale několik hodin po prvním úderu nebyly žádné potíže hlášeny.

Problém nicméně postihl evropskou sondu Venus Express, která obíhá Venuši. Na oběžné dráze kolem druhé planety sluneční soustavy je elektromagnetická bouře kvůli menší vzdálenosti od Slunce silnější. Podle Evropské vesmírné agentury tak nyní lze sondu jen obtížně řídit.

Podle Kunchese bylo štěstí, že bouře zasáhla především severní část Země. Kdyby měla jižní orientaci, mohla prý způsobit vážnější poruchy.

"Ještě z toho nejsme venku, ale byl to dobrý začátek," řekl Kunches, ale připomněl, že směr bouře se může měnit a ovlivnit magnetické pole Země. "Může se to otočit a nakonec může bouře ještě zesílit," uvedl Kunches.

Polární záře

Vedlejším projevem elektromagnetické bouře bude polární záře. Podle Space.com ji bude možné pozorovat mnohem dál na jihu, než je obvyklé.

Největší geomagnetická bouře v historii byla zaznamenána na začátku února 1986 na východním pobřeží Severní Ameriky, v oblasti hranic mezi USA a Kanadou. Způsobila rozsáhlé a dlouhodobé výpadky elektřiny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 38 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy