Erupce ze Slunce zasáhla Zemi, problémy nezpůsobila

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 3. 2012 21:29
Vědci dopředu před možnými výpadky elektřiny a GPS, problémy nakonec měla sonda u Venuše
Sluneční erupce 6. března 2012.
Sluneční erupce 6. března 2012. | Foto: Reuters

Washington - Zemi zasáhly částice ze středeční silné sluneční erupce, která vyvolala nejsilnější elektromagnetickou bouři za posledních pět let, ale zatím nezpůsobila žádné vážnější problémy.

"Nakonec to není příliš silný jev. Ale velmi zajímavý," řekl Joe Kunches z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA). Podle něj zasáhl výron sluneční energie Zemi asi ve 12:00 SEČ.

NOAA nakonec klasifikovala bouři stupněm G1 na stupnici, kde G5 je úkaz s největší intenzitou. Úřad původně odhadoval, že dosáhne stupně G3.

Problémy Venus Express

Elektromagnetická bouře v důsledku erupce je podle vědců nejsilnější za posledních pět let.

Odborníci ve středu varovali, že by erupce mohla narušit rozvodné sítě elektřiny či poškodit družice. Očekávali také výpadky navigační služby GPS. Ale několik hodin po prvním úderu nebyly žádné potíže hlášeny.

Problém nicméně postihl evropskou sondu Venus Express, která obíhá Venuši. Na oběžné dráze kolem druhé planety sluneční soustavy je elektromagnetická bouře kvůli menší vzdálenosti od Slunce silnější. Podle Evropské vesmírné agentury tak nyní lze sondu jen obtížně řídit.

Podle Kunchese bylo štěstí, že bouře zasáhla především severní část Země. Kdyby měla jižní orientaci, mohla prý způsobit vážnější poruchy.

"Ještě z toho nejsme venku, ale byl to dobrý začátek," řekl Kunches, ale připomněl, že směr bouře se může měnit a ovlivnit magnetické pole Země. "Může se to otočit a nakonec může bouře ještě zesílit," uvedl Kunches.

Polární záře

Vedlejším projevem elektromagnetické bouře bude polární záře. Podle Space.com ji bude možné pozorovat mnohem dál na jihu, než je obvyklé.

Největší geomagnetická bouře v historii byla zaznamenána na začátku února 1986 na východním pobřeží Severní Ameriky, v oblasti hranic mezi USA a Kanadou. Způsobila rozsáhlé a dlouhodobé výpadky elektřiny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy