Ekvádor začne těžit v pralese, svět nenabídl dost peněz

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 8. 2013 15:30
Prezident Correa rozhodl o těžbě ropy v jednom z nejvzácnějších pralesů světa.
Foto: Aktuálně.cz

Quito - Ekvádor odmítl peněžní pomoc bohatých zemí výměnou za to, že by ustoupil od záměru začít těžit ropu v panenské přírodě národního parku Yasuni.

Černé zlato se v lidmi nedotčených deštných pralesech, dolovat bude, protože svět není s to nabídnout dost, oznámil prezident Rafael Correa.

Rezervace se rozléhá na ploše přibližně 10 000 kilometrů čtverečních, což ji řadí k jedné z největších oblastí biologické diverzity (celistvých ekosystémů) na světě.

Ekvádor, jehož většinu příjmů tvoří právě ropa, chce během několika týdnů navázat na zkušební vrty ze sedmdesátých let.

Průzkumy by podle BBC měly začít během následujících týdnů.

Jednání o peněžitých darech výměnou za netěžení v deštných pralesech v roce 2010 inicioval ekvádorský prezident. Požadoval 3,6 miliardy dolarů (téměř 70 miliard korun), což odpovídá ceně poloviny odhadovaných zásob ropy v rezervaci. Těžební společnosti si tam brousí zuby zhruba na 846 milionů barelů.

V televizním projevu Correa prohlásil, že se podařilo vyjednat jen zlomek požadované sumy, je tudíž nucen zahájit přípravy těžby. Dotknou se prý ale jen jednoho procenta plochy parku.

Dosud mezinárodní společenství za netěžení vyplatilo 13 milionů dolarů (252 milionů korun). "Svět nás podvedl," řekl národu s tím, že podepsal dekret, jímž vyjednávací iniciativu ruší.

"Nechtěli jsme po světu, aby nám dělal charitu, ale aby nesl spoluzodpovědnost za klimatické změny," dodal s tím, že učinil nejtěžší rozhodnutí ve své politické kariéře.

V centru hlavního města Quito už v reakci na záměr vlády demonstrují ekologičtí aktivisté.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy