reklama
 
 

Dvě hlavní katalánské strany nebudou samy vyhlašovat nezávislost. Chtějí o ní jednat s Madridem a EU

Aktualizováno 22. 11. 2017 22:03
Katalánští separatisté se rozcházejí v názorech na další postup v úsilí o samostatnost. Zatímco dvě hlavní strany se dohodly, že o nezávislost budou napříště usilovat už jen jednáním s Madridem a s Evropskou unií, třetí to odmítla s tím, že dohoda s Madridem není možná a že by to znamenalo krok zpět. Madrid i Evropská unie ale trvají na jednotě Španělska a odmítají s katalánskými separatisty jednat.

Barcelona - Dvě hlavní separatistické strany v Katalánsku se dohodly, že se vzdají snah o jednostranné vyhlášení nezávislosti. V jejich předvolebním dokumentu, z něhož citují španělská i katalánská média, se uvádí, že se budou snažit samostatné katalánské republiky dosáhnout jednáním s Madridem a s EU. Třetí separatistická strana v Katalánsku to ale ve středu odmítla s tím, že dohoda s Madridem není možná a že by to znamenalo krok zpět.

"Dali bychom tím najevo, že jsme podlehli jejich výhrůžkám. Nevzdáme se toho, čím jsme," uvedla ve středu mluvčí vedení radikální strany Kandidátka lidové jednoty (CUP) Núria Gibertová. Výhrůžkami mínila kroky španělské vlády, která koncem října převzala dočasně přímou správu Katalánska, sesadila regionální vládu a rozpustila tamní parlament. Vedení této autonomní oblasti španělská prokuratura obvinila ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost a osm exministrů soudkyně poslala do vazby bez možnosti kauce.

"Je velmi důležité pokračovat v obraně toho, co považujeme za správné," uvedla také Gibertová. Nicméně dodala, že i přes nesouhlas s jedním bodem dohody dvou separatistických stran podporuje spolupráci s nimi.

Strana Republikánská levice Katalánska (ERC), která podle průzkumů veřejného mínění zřejmě 21. prosince vyhraje regionální volby v Katalánsku, ale bez absolutní většiny v parlamentu, se v úterý dohodla s kandidátkou expremiéra Carlese Puigdemonta nazvanou Společně pro Katalánsko na několika bodech. Jedním z nich je, že se budou snažit o bilaterální jednání s Madridem a s EU s cílem umožnit vytvoření nezávislé Katalánské republiky.

Madrid i Evropská unie ale trvají na jednotě Španělska a odmítají s katalánskými separatisty jednat. Nezávislost jakékoli autonomní oblasti podle nich odporuje španělské ústavě.

Video: Část Španělů má katalánské krize plné zuby, vláda dlouho zametala problém pod koberec, říká Češka žijící v Madridu

Politici se situaci nevěnovali, chtěli mít katalánské představitele na svojí straně, tvrdí Klára Posádová, Češka žijící v Madridu. | Video: Daniela Drtinová |  09:04

autor: ČTK | 22. 11. 2017 21:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama