Duterte znovu posílá filipínské policisty do války proti drogám. Jděte do háje, vzkázal kritikům

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 12. 2017 22:03
Filipínský prezident Rodrigo Duterte znovu nasadí místní policii do krvavého tažení proti drogám. Obavy z jejích drsných metod se vracejí.
Filipínská armáda. Proti drogám na ostrovech bojují všechny ozbrojené složky.
Filipínská armáda. Proti drogám na ostrovech bojují všechny ozbrojené složky. | Foto: Reuters

Manila - Po necelých dvou měsících posílá filipínský prezident Rodrigo Duterte policii zpět do drogové války.

"Můžete jít do háje," obrátil se podle listu The Guardian Duterte na své kritiky, kteří požadovali konec jeho vražedného tažení proti drogám. V úterý jeho mluvčí ohlásil, že se policisté opět přidají ke státní protidrogové agentuře PDEA.

Ta podle Duterteho na vymýcení drog v zemi nestačí. Od října, kdy byla policie z drogové války stažena, se na Filipínách údajně opět rozmohla kriminalita.

Zhruba 2000 mužů teď znovu posílí na 165 000 policistů.

Od té doby, co Duterte loni na konci června nastoupil na post prezidenta, zabila policie přes 4000 lidí. Podle obhájců lidských práv je jich pravděpodobně ještě více. Amnesty International (AI) v nové zprávě navíc tvrdí, že jsou mezi zavražděnými také desítky dětí.

"Probudili mě uprostřed noci. Mířili mi pistolí do obličeje a řekli mi, ať zmizím," popsala organizaci sedmnáctiletá dívka jeden z policejních zátahů, při kterém zemřel její přítel. "Slyšela jsem střelbu, křik a pak další tři výstřely." Podobných případů se objevuje bezpočet. 

Lidskoprávní katastrofa

Policisté byli proto odvoláni z terénu na základě množící se kritiky ze strany lidskoprávních organizací, zahraničních vlád i samotné OSN.

"Návrat policejní účasti ve válce proti drogám by byla lidskoprávní katastrofa," nechal se před časem slyšet ředitel jihoasijské pobočky AI James Gomez. "Znamenalo by to mnohem více nezákonných úmrtí."

Filipínci se ale podle Duterteho dožadovali navrácení policistů do akce. Dvaasedmdesátiletý politik byl minulý rok zvolen do nejvyšší politické funkce s příslibem, že skoncuje s drogami a narkomany v zemi, i kdyby to mělo stát život sto tisíc lidí. Zatím v jeho drogové válce zemřely tisícovky lidí.

Někteří padli do rukou kriminálníků, většinu z nich mají podle kritiků na svědomí vládou posvěcená krvavá tažení především v chudinských oblastech Filipín.

Podle kritiků umírají i lidé, kteří jsou jen podezřelí z toho, že užívají drogy.

Žádáme mezinárodní vyšetřování

Duterte už policii odvolal dvakrát. Poprvé to bylo v lednu, když se provalila vražda jihokorejského obchodníka přímo na policejní stanici. Duterteho popularita v té době klesala. Už v březnu ale bezpečnostní složky znovu zapojil. 

V srpnu policie při zátahu zavraždila teprve sedmnáctiletého studenta, což vyvolalo obrovskou vlnu protestů po celých Filipínách. Několik policistů bylo kvůli tomu vyšetřováno, nikdo ale doposud nebyl obviněn.

Mezinárodní organizace, jako je Amnesty International, žádají nezávislé vyšetřování případů bezhlavého zabíjení. Sám Duterte otevřeně vyzýval k zabíjení bez soudů. Podle Jamese Gomeze na tom lze postavit mezinárodní trestní řízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni. Policie dopravu z obou směrů odklonila na objížďky, uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Jeden z řidičů na silnici mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic kvůli poruše zastavil a místo označil výstražným trojúhelníkem. Vítr však zřejmě trojúhelník povalil. Do stojícího auta narazil řidič dalšího auta. Celkem se pak srazilo šest aut. Alkohol u řidičů policie dechovými zkouškami vyloučila.

Objízdnou trasu ve směru od Hradce Králové policie určila z Holic směrem na obec Roveň. V opačném směru od Vysokého Mýta musejí řidiči ve Vysoké u Holic odbočit vpravo a po silnici třetí třídy přijedou do Ostřetína.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy