Dunaj místo českých Brd. Začala stavba slavného radaru

Martin Novák Martin Novák
30. 10. 2013 6:48
Američané a Rumuni zahájili rekonstrukci základny, kde budou protiraketové střely i radar.
Tady bude stát americký radar a protiraketová základna.
Tady bude stát americký radar a protiraketová základna. | Foto: Reuters

Bukurešť - Vojenská kapela, přistávající helikoptéry, politici a generálové s lopatami slavnostně odhazující první hromady zeminy, projevy o historickém významu nadcházející události.

Zhruba taková slavnost se mohla odehrávat nedaleko vesnice Trokavec v Brdech, kdyby spor, který před čtyřmi až pěti lety rozděloval českou politickou scénu i veřejnost, dopadl příznivě pro zastánce radaru.

Barack Obama ale radarovou stanici, naplánovanou jeho předchůdcem Georgem Bushem v Brdech, zrušil a oznámil to proslulým nočním telefonátem tehdejšímu premiérovi Janu Fischerovi 17. září 2009.

V úvodu popsaná slavnost se tak neodehrála nedaleko Trokavce v Brdech, ale na donedávna opuštěné letecké základně Deveselu, zhruba 180 kilometrů jihozápadně od Bukurešti a třicet kilometrů severně od toku Dunaje.

V Obamou modifikované verzi vyroste základna tam. V roce 2015 má být plně funkční. S radarovou stanicí a protiraketovými raketami SM-3.

Politici a generálové se jako první dali do práce. Ovšemže spíš symbolicky...
Politici a generálové se jako první dali do práce. Ovšemže spíš symbolicky... | Foto: Reuters

Dříve letiště Deveselu sloužilo Varšavské smlouvě, v roce 2003 ho rumunská armáda uzavřela. Skoro 200 zaměstnanců bylo propuštěno. Uzavření se časově shodovalo se vstupem Rumunska do NATO.

Zapomenutá základna v dezolátním stavu byla určena k demolici, ale po americko-rumunské dohodě o vybudování základny začne její nový život.

Pondělní slavnost se konala u příležitosti zahájení rekonstrukce. Nejprve bude opravena letištní plocha a věž, pak začnou Američané montovat zařízení pro rakety a radar.

Rumunský prezident Traian Basescu si pochvaloval, jak je pro Rumunsko dobré, že základnu "vyhrálo".

"Důležitost dnešního dne je v tom, že spojenci mají schopnost bránit občany svých zemí proti jakékoliv hrozbě. V tuto chvíli je projekt Deveselu rumunsko-americkým projektem a já doufám, že se jednoho dne základna stane součástí obranného systému NATO," řekl rumunský prezident, který se o umístění americké základny v Deveselu velmi zasazoval.

Nechyběl slavnostní nástup v uniformách.
Nechyběl slavnostní nástup v uniformách. | Foto: Reuters

"Rumunsko se vyvinulo v jednoho z našich čtyř nejdůvěryhodnějších a nejbližších spojenců," uvedl během ceremoniálu náměstek amerického ministra obrany James Miller.

Rumunská základna je součástí protiraketového deštníku spolu s americkou radarovou stanicí včasného varování, která je od loňského ledna v provozu v turecké Malatyi.

Rusko i současnou podobu amerického protiraketového štítu odmítá jako hrozbu pro svoji bezpečnost, i když proti umístění základen v Rumunsku a Turecku neprotestovalo tak vehementně jako proti původní Bushově variantě s Polskem a Českou republikou.

Letiště Deveselu ožívá po deset letech. V roce 2003 ho rumunská armáda přestala používat.
Letiště Deveselu ožívá po deset letech. V roce 2003 ho rumunská armáda přestala používat. | Foto: Reuters

"Jsme připraveni ke konstruktivnímu dialogu se Spojenými státy a NATO a máme ochotu ke kompromisu. Ale netvařme se, že výstavba základen je něco, co rozhovory mohou jen tak urovnat," řekl v reakci na novou základnu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Americká vláda odůvodňuje potřebu protiraketového deštníku ohrožením z Blízkého východu, především z Íránu. S Teheránem se ale Washington paradoxně začal v posledních týdnech usmiřovat a Barack Obama dokonce vedl po telefonu jednání s íránským prezidentem Hasanem Ruháním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy