Miliony prezidentům, mučení a "papričkové" drogy. Vrcholí soud s narkobaronem Prckem

Simone Radačičová Simone Radačičová
2. 2. 2019 19:30
V New Yorku se chýlí ke konci soud s proslulým mexickým narkobaronem Joaquínem Guzmánem, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek. Svědci u soudu popsali, jak Prcek ovládal drogový kartel Sinaloa, který do USA přepravil stovky tun drog. Sám Prcek se podle jejich výpovědí podílel na mučení a vraždění svých odpůrců.
Foto: Reuters

Kdo je Joaquín Guzmán přezdívaný Prcek

Nyní jednašedesátiletý Mexičan Joaquín Guzmán, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek, léta patřil mezi nejvlivnější narkobarony na světě. Stál v čele obávaného a mocného drogového kartelu Sinaloa, který dopravil do USA stovky tun drog.

Hned dvakrát se Prckovi podařilo uprchnout z mexického vězení. Když ho policie zadržela v roce 1993, svůj kartel dokázal řídit i za mřížemi. Následně v roce 2001 uprchl v koši na prádlo. Podruhé ho mexické úřady chytily v roce 2014. Za mřížemi si ale pobyl ani ne rok a půl. Z přísně střeženého mexického vězení Antiplano uprchl 1,6 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely.

Nakonec ho mexické úřady dopadly v lednu 2016, o rok později byl vydán do Spojených států. V New Yorku se nyní chýlí ke konci jeho proces. Pokud soud Prcka uzná vinným, může dostat až doživotí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy