Miliony prezidentům, mučení a "papričkové" drogy. Vrcholí soud s narkobaronem Prckem

Simone Radačičová Simone Radačičová
2. 2. 2019 19:30
V New Yorku se chýlí ke konci soud s proslulým mexickým narkobaronem Joaquínem Guzmánem, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek. Svědci u soudu popsali, jak Prcek ovládal drogový kartel Sinaloa, který do USA přepravil stovky tun drog. Sám Prcek se podle jejich výpovědí podílel na mučení a vraždění svých odpůrců.
Foto: Reuters

Kdo je Joaquín Guzmán přezdívaný Prcek

Nyní jednašedesátiletý Mexičan Joaquín Guzmán, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek, léta patřil mezi nejvlivnější narkobarony na světě. Stál v čele obávaného a mocného drogového kartelu Sinaloa, který dopravil do USA stovky tun drog.

Hned dvakrát se Prckovi podařilo uprchnout z mexického vězení. Když ho policie zadržela v roce 1993, svůj kartel dokázal řídit i za mřížemi. Následně v roce 2001 uprchl v koši na prádlo. Podruhé ho mexické úřady chytily v roce 2014. Za mřížemi si ale pobyl ani ne rok a půl. Z přísně střeženého mexického vězení Antiplano uprchl 1,6 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely.

Nakonec ho mexické úřady dopadly v lednu 2016, o rok později byl vydán do Spojených států. V New Yorku se nyní chýlí ke konci jeho proces. Pokud soud Prcka uzná vinným, může dostat až doživotí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy