Miliony prezidentům, mučení a "papričkové" drogy. Vrcholí soud s narkobaronem Prckem

Simone Radačičová Simone Radačičová
2. 2. 2019 19:30
V New Yorku se chýlí ke konci soud s proslulým mexickým narkobaronem Joaquínem Guzmánem, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek. Svědci u soudu popsali, jak Prcek ovládal drogový kartel Sinaloa, který do USA přepravil stovky tun drog. Sám Prcek se podle jejich výpovědí podílel na mučení a vraždění svých odpůrců.
Foto: Reuters

Kdo je Joaquín Guzmán přezdívaný Prcek

Nyní jednašedesátiletý Mexičan Joaquín Guzmán, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek, léta patřil mezi nejvlivnější narkobarony na světě. Stál v čele obávaného a mocného drogového kartelu Sinaloa, který dopravil do USA stovky tun drog.

Hned dvakrát se Prckovi podařilo uprchnout z mexického vězení. Když ho policie zadržela v roce 1993, svůj kartel dokázal řídit i za mřížemi. Následně v roce 2001 uprchl v koši na prádlo. Podruhé ho mexické úřady chytily v roce 2014. Za mřížemi si ale pobyl ani ne rok a půl. Z přísně střeženého mexického vězení Antiplano uprchl 1,6 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely.

Nakonec ho mexické úřady dopadly v lednu 2016, o rok později byl vydán do Spojených států. V New Yorku se nyní chýlí ke konci jeho proces. Pokud soud Prcka uzná vinným, může dostat až doživotí.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy