Miliony prezidentům, mučení a "papričkové" drogy. Vrcholí soud s narkobaronem Prckem

Simone Radačičová
2. 2. 2019 19:30
V New Yorku se chýlí ke konci soud s proslulým mexickým narkobaronem Joaquínem Guzmánem, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek. Svědci u soudu popsali, jak Prcek ovládal drogový kartel Sinaloa, který do USA přepravil stovky tun drog. Sám Prcek se podle jejich výpovědí podílel na mučení a vraždění svých odpůrců.
Narkobaron Joaquín Guzmán alias Prcek.
Narkobaron Joaquín Guzmán alias Prcek. | Foto: Reuters
Foto: Reuters

Kdo je Joaquín Guzmán přezdívaný Prcek

Nyní jednašedesátiletý Mexičan Joaquín Guzmán, kterému se kvůli nízkému vzrůstu přezdívá Prcek, léta patřil mezi nejvlivnější narkobarony na světě. Stál v čele obávaného a mocného drogového kartelu Sinaloa, který dopravil do USA stovky tun drog.

Hned dvakrát se Prckovi podařilo uprchnout z mexického vězení. Když ho policie zadržela v roce 1993, svůj kartel dokázal řídit i za mřížemi. Následně v roce 2001 uprchl v koši na prádlo. Podruhé ho mexické úřady chytily v roce 2014. Za mřížemi si ale pobyl ani ne rok a půl. Z přísně střeženého mexického vězení Antiplano uprchl 1,6 kilometru dlouhým tunelem, který vedl přímo z jeho cely.

Nakonec ho mexické úřady dopadly v lednu 2016, o rok později byl vydán do Spojených států. V New Yorku se nyní chýlí ke konci jeho proces. Pokud soud Prcka uzná vinným, může dostat až doživotí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy