Dramatický útěk Saúdské Arabky v přímém přenosu. Twitter ji ochránil před deportací

Osmnáctiletá Saúdská Arabka utekla od své rodiny do Thajska a zapojila Twitter do své obrany proti deportaci. Téměř v přímém přenosu zveřejnila videa apelující na svět, aby jí pomohl a aby ji thajské úřady neposlaly domů, kde by podle svých slov našla smrt.
Mladá saúdskoarabská žena se zabarikádovala v hotelovém pokoji. Utekla před rodinou | Video: Reuters

Thajci původně Raháf Mohamed Kunúnové nedovolili opustit letiště v Bangkoku a chtěli, aby se zpátečním letem vrátila do Kuvajtu. Dívka začala dávat na sociální síť vzkazy o tom, jak se zabarikádovala v letištním hotelu, a žádala o ochranu Organizaci spojených národů (OSN).

Příspěvky na Twitteru viděly a sdílely tisíce lidí, informovala o nich média. Její účet sleduje přes 93 tisíc lidí. Thajské úřady pod tlakem změnily názor a povolily Raháf zůstat v zemi pod ochranou vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). OSN ji udělil status uprchlice.

Dívka tvrdí, že její rodina jí znemožňuje svobodný život a vzdělání. Proto se rozhodla uprchnout a požádat o azyl v Austrálii, kam ale zatím z Bangkoku neodletěla. Naopak do thajské metropole za ní přijeli její otec a bratr, chtějí s ní mluvit. OSN to umožní, pokud s tím bude dívka souhlasit.

"Nechce se vrátit domů a my ji nebudeme nutit. Thajsko je země úsměvů. Nikoho nepošleme zemřít," prohlásil v úterý šéf thajské imigrační policie Suračát Hakparn. Země úsměvů je slogan, kterým se Thajsko prezentuje zahraničním turistům.

Drama začalo v sobotu. Osmnáctiletá Saúdská Arabka přistála v Bangkoku na palubě letadla společnosti Kuwait Airways. Chtěla letět dál do Austrálie, podle thajských imigračních úředníků ale neměla platné australské vízum. Proto jí sdělili, že se musí vrátit zpět do Kuvajtu nejbližším letem a do té doby neopustí tranzitní zónu letiště.

Když se měla dostavit k odletu, zabarikádovala se v hotelovém pokoji. "Chci OSN! Chci OSN!" psala v jednom z dramatických tweetů. "Zabijí mě. Můj otec mi vyhrožuje zabitím i kvůli velmi malicherným věcem," uvedla v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Mám ráda život a jsem velmi ambiciózní. Ale rodina mi nedovoluje žít," uvedla k důvodům svého dramatického útěku.

Jak to bylo s australským vízem?

V rámci saúdskoarabských zákonů nemohla sama svoji zemi opustit, protože ženy k tomu potřebují souhlas mužů.

Využila tedy toho, že rodina odjela do Kuvajtu. Ten volný pohyb žen neomezuje, takže se jí povedlo od příbuzných utéct, koupit si letenku a odletět. V Bangkoku saúdskoarabské velvyslanectví vydalo prohlášení vyzývající thajské úřady k její repatriaci. Rodina se podle diplomatů obává o její bezpečnost.

"Jsme velmi vděčni za to, že thajské úřady dívku neposlaly domů proti její vůli a poskytly jí ochranu," řekl zástupce UNHCR v Thajsku Giuseppe de Vincentiis.

Zatím není jasné, jak to bylo s australským vízem Raháf. Ona tvrdí, že ho má a platí. Podle Thajců Austrálie vízum vydala, ale pak zrušila. Sama australská vláda spekulace nekomentovala. Ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že z humanitárních důvodů je země ochotna ji přijmout. Ministryně Marise Payneová jede ve čtvrtek do Bangkoku.

S dívkou je ve spojení zástupce ředitele humanitární organizace Human Rights Watch pro Asii Phil Robertson.

"Její otec je nyní v Thajsku a to nás znepokojuje. Nevíme, jak se zachová. Zda se pokusí ji vyhledat a něco jí udělat. Nevíme, zda něco chystá ve spolupráci se saúdskoarabskou ambasádou," řekl agentuře Reuters Robertson.

Podobné případy z minulosti

Před rokem uprchla podobným způsobem na Filipíny Saúdská Arabka Dina Alí Laslúmová. Také chtěla azyl v Austrálii, nicméně filipínská imigrační policie ji donutila nastoupit na zpáteční let do Saúdské Arábie. O jejím osudu po návratu není nic známo.

Nejde o první případy, kdy ženy ze Saúdské Arábie žádají v zahraničí o azyl, protože jim přísné islámské zákony království neumožňují žít život tak, jak si představují.

V 90. letech se odehrávala diskuse v Kanadě poté, co skupina Saúdských Arabek chtěla azyl s odůvodněním, že jsou diskriminovány jako ženy. Odpůrci argumentovali tím, že se může vytvořit precedent a jakákoliv žena ze Saúdské Arábie či podobné země může přijet s tvrzením, že je diskriminovaná.

Loni saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán zrušil některé restrikce týkající se žen. Například jim povolil řídit auta. Zákon znemožňující ženě zřídit si bankovní účet, studovat nebo odjet do zahraničí bez souhlasu mužského příbuzného však stále platí.

Loni policie zatkla desítky aktivistek bojujících za ženská práva. Některé vypověděly, že byly ve vazbě mučeny.

Video: Připomeňte si případ saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího

Kamerové záběry zachycují novináře Chásukdžího s manželkou při odchodu do konzulátu pár hodin před smrtí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy