Drama v bance skončilo, Merahův mstitel byl zatčen

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 6. 2012 17:14
Muž zajal v jihofrancouzském Toulouse čtyři lidi, vzdal se po sedmi hodinách
Policejní auto před budovou banky.
Policejní auto před budovou banky. | Foto: Reuters

Toulouse - V jihofrancouzském Toulouse se odehrálo další mnohahodinové drama.

Do jedné z tamních bank vtrhl krátce před desátou hodinou dopoledne neznámý ozbrojenec, vystřelil a vzal čtyři rukojmí, včetně ředitele banky.

Po hodinách vyjednávání propustil dvě zadržované ženy. V pět odpoledne agentura AFP bez dalších podrobností napsala, že byl pachatel dopaden.

Motiv jeho činu zůstává prozatím nejasný, ozbrojenec ale tvrdil, že je napojen na teroristickou síť islámského fanatika a vraha Mohameda Meraha. Dokonce žádal spojení s velitelem speciální jednotky, jejíž člen "střelce z Toulouse" koncem března zlikvidoval.

"Únosce chce, abychom oznámili, že to nedělá pro peníze, ale z náboženských důvodů," uvedl odpoledne bez dalších podrobností prokurátor Michel Valet.

Radikál, nebo lupič?

Podle místního policejního velitele Cedrica Delageho se spekuluje o tom, že muž vzal rukojmí až poté, co se mu banku nepovedlo vykrást.

Člen zásahové jednotky u banky v Toulouse.
Člen zásahové jednotky u banky v Toulouse. | Foto: Reuters

"Je zvláštní, že by někdo, kdo se prohlašuje za člena Al-Káidy, šel zrovna do banky, když jsou tu lepší cíle pro útok proti státu," uvedl policejní mluvčí. "Nejpravděpodobnější hypotéza je, že ten muž je šílenec, což ho ale nedělá o nic méně nebezpečným."

Oficiální vyjádření francouzské policie prozatím zní neurčitě: "Nevíme, zda se jeho tvrzení o spojení s Al-Káidou zakládají na pravdě, nebo ne."

Faktem nicméně zůstává, že banka se nachází pouhých 100 metrů od Merahova bytu. Právě tam se odehrálo desítky hodin trvající drama, jež skončilo smrtí Francouze alžírského původu.

Mohamed Merah před necelým čtvrt rokem zaútočil na židovskou školu. Celkem připravil o život sedm lidí, včetně tří dětí a rabína.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy