Dopravu v Británii komplikuje déšť a sníh. Počasí zastavilo letadla i trajekty

ČTK ČTK
29. 12. 2017 19:00
Británii zasypal sníh. Kvůli hrozící ledovce radí policie řidičům nevyjíždět. Silný vítr zastavil na několik hodin provoz také na letišti v Glasgow.
Traktor odklízí sníh nedaleko Buxtonu. Velkou Británii zasáhla sněhová kalamita.
Traktor odklízí sníh nedaleko Buxtonu. Velkou Británii zasáhla sněhová kalamita. | Foto: Reuters

Londýn - Přívaly sněhu i vydatný déšť v pátek na mnoha místech Británie dál komplikovaly situaci v letecké, lodní i silniční dopravě. Letiště ve skotském Glasgow muselo kvůli špatným povětrnostním podmínkám dokonce nakrátko zcela přerušit provoz, informovala agentura AFP. Meteorologové i na následujících několik dní předpovídají další sněhové a také dešťové bouře.

Několik letadel mířících ráno do Glasgowa muselo přistát v Edinburghu. Provoz vzdušného přístavu v největším skotském městě se ale podařilo zhruba po hodině obnovit.

Během dvou hodin napadlo podle britských meteorologů dopoledne v okolí Glasgow asi deset centimetrů sněhu. Na některých místech Skotska, Walesu a severní Anglie by mohla sněhová pokrývka dosáhnout až 15 centimetrové výšky.

Žlutý stupeň varovaní, druhý na čtyřstupňové škále, platí kvůli hrozící ledovce přinejmenším do sobotního poledne místního času, tedy 13:00 SEČ.

Policie vyzvala obyvatele severu a západu Spojeného království, aby se pokud možno nevydávali na cestu. Společnost spravující britskou silniční síť řidiče vyzvala, aby se pro případ nouze vybavili lopatami, přikrývkami, jídlem a vodou.

Pojišťovací společnost Automobile Association uvedla, že do 11:00 SEČ obdržela více než 1600 hovorů účastníků dopravních nehod.

Noc na pátek byla podle britských meteorologů jednou z nejchladnějších za celý rok. U jezera Loch Glascarnoch na severu Skotska naměřili minus 12,3 stupně.

Na některých místech s vyššími teplotami se obyvatelé potýkají s vydatným deštěm a lokálními záplavami. Problémy působí také silný vítr, který vyvrací stromy, uvedla agentura AP. Kvůli špatnému počasí nevyjely na moře trajekty v Plymouthu či Portsmouthu. Ve střední a jihozápadní Anglii či jižním Walesu jsou stovky domácností bez elektřiny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy