Saská domobrana bila a svázala psychicky nemocného Iráčana. Ptal se, proč mu nejde SIM-karta

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
Aktualizováno 2. 6. 2016 11:49
V saském Arnsdorfu, zhruba 50 kilometrů od českých hranic, zaútočila skupina mužů na Iráčana, který odmítal odejít ze supermarketu. Dožadoval se informace, proč mu nejde aktivovat v obchodě zakoupená SIM-karta. Policie později oznámila, že napadeným je pacient z nedaleké psychiatrické kliniky.
Záznam pořízený v supermarketu Netto. Sasko, Ansdorf. | Video:

Arnsdorf (Sasko) - Saský Arnsdorf, 21. květen 2016, supermarket Netto. U pokladny stojí muž, který se snaží na něco zeptat.

Pokladní ho několikrát pošle pryč. On ale neodejde.

Po chvíli dohadování se ve dveřích objeví skupina mužů v černém. Mladíka chytnou, bijí, nakonec vyvádějí ven. "Jaká škoda, že potřebujeme domobranu," posteskne si pokladní na záznamu, který někdo natočil na mobil a umístil na sociální sítě.

Incident tím však neskončil. Před obchodem muži v černém mladíka přivázali ke stromu, píše německý list Sächsiche Zeitung. Na parkovišti.

Prý aby neutekl, vysvětlili policistům.

Jak se později ukázalo, obětí byl 21letý Iráčan, který v Německu žádá o azyl. A je pacientem nedaleké nemocnice, která se specializuje na léčbu psychicky nemocných.

Záznam na YouTube sice ukazuje, že měl za zády láhev, podle policisty, kterého cituje deník Bild, ji ale neukradl (což byla verze, šířená na Facebooku).

Do obchodu Iráčan přišel, aby se zeptal, proč mu nefunguje zde zakoupená SIM-karta.

Potřetí během 24 hodin, vysvětlili pracovníci supermarketu, proč reagovali podrážděně. Domobranu prý ale nevolali, oznámil obchod Netto na své facebookové stránce.

Útočníky nechala policie odejít. Napadeného uprchlíka odvezli záchranáři zpátky do nemocnice.

"21letého vyšetřujeme pro pokus o ohrožování, muže kvůli podezření omezování osobní svobody," komentoval incident Thomas Knaup z policie ve Zhořelci.

V obchodě natočené video kolovalo několik dní na internetu, zejména na účtech neonacistické scény.

Saský Arnsdorf leží zhruba 50 kilometrů od českých hranic.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy