Mimořádná zpráva

Doména .su žije jako vzpomínka na SSSR. Navždy?

Martin Novák Martin Novák
21. 9. 2007 13:33
Rozpoutal se boj o doménu zaniklého sovětského impéria
Vlajka bývalého SSSR.
Vlajka bývalého SSSR. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - V prosinci tomu bude už šestnáct let, co zřízenci stáhli ze stožáru v moskevském Kremlu rudou vlajku se srpem a kladivem.

Sovětský svaz tehdy posledním projevem svého prvního a posledního prezidenta Michaila Gorbačova zanikl a stal se historií.

Dodnes na něj zůstala vzpomínka na internetu. Stále existuje doména .su, která byla zemi přidělena na samém úsvitu internetové éry v roce 1990.

Úřad ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), který se regulací domén zabývá, chce .su po letech zrušit.

Domény některých nástupců

Rusko - .ru

Ukrajina - .ua

Bělorusko - .by

Estonsko - .ee

Moldavsko - .md

Gruzie - .ge

Ázerbájdžán - .az

Kazachstán - .kz

Turkmenistán - .tm

Kampaň na záchranu .su

Ale v Rusku a některých dalších nástupnických státech Sovětského svazu narazil na odpor. Z nostalgie či jiných důvodů si mnozí přejí, aby historická doména byla zachována.

Dodnes ji používá zhruba deset tisíc stránek a neustále přibývají další.

Musí mít doménu jen stát ?

"Rozhodně chceme, aby zůstala zachována.Má svoji historickou hodnotu, je originální," řekl agentuře Reuters aktivista Alexej Platonov.

"Doména přece nemusí být jen některého státu, ale také určité oblasti nebo určitého společenství," říká jeho kolega Anatolij Levenčuk.

Přestože kampaň nabývá na síle hlavně mezi ruskými uživateli internetu, stanovisko ICANN je jednoznačné.

"Jde nám o stabilitu internetové sítě, je třeba čistit vše, co už neplatí," tvrdí jeho mluvčí Kim Daviesová.

Státní znak zaniklého Sovětského svazu.
Státní znak zaniklého Sovětského svazu. | Foto: Aktuálně.cz

Argumentace Československem 

Za příklad dává Rusům Československo. Tomu byla přidělena doména .cs, ale po jeho rozpadu na konci roku 1992 přestala existovat.

Podobně úřad zrušil domény států, které se přejmenovaly. Například když se z afrického Zairu stala v roce 1997 Demokratická republika Kongo, doména .zr zanikla.

Někteří stoupenci .su ale zůstávají klidní.Podle nich hovořil poprvé o jejím zrušení bývalý mluvčí ICANN Herbert Witzhum přímo v Moskvě už před pěti lety a stále se nic nestalo.

Nedávný průzkum mezi uživateli internetu v Rusku ukázal, že čtyřiapadesát procent si jich přeje zachování domény .su a jen čtvrtina je pro její zrušení.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 46 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy