reklama
 
 

Doména .su žije jako vzpomínka na SSSR. Navždy?

21. 9. 2007 13:33
Rozpoutal se boj o doménu zaniklého sovětského impéria

Moskva - V prosinci tomu bude už šestnáct let, co zřízenci stáhli ze stožáru v moskevském Kremlu rudou vlajku se srpem a kladivem.

Sovětský svaz tehdy posledním projevem svého prvního a posledního prezidenta Michaila Gorbačova zanikl a stal se historií.

Dodnes na něj zůstala vzpomínka na internetu. Stále existuje doména .su, která byla zemi přidělena na samém úsvitu internetové éry v roce 1990.

Úřad ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), který se regulací domén zabývá, chce .su po letech zrušit.

Domény některých nástupců

Rusko - .ru

Ukrajina - .ua

Bělorusko - .by

Estonsko - .ee

Moldavsko - .md

Gruzie - .ge

Ázerbájdžán - .az

Kazachstán - .kz

Turkmenistán - .tm

Kampaň na záchranu .su

Ale v Rusku a některých dalších nástupnických státech Sovětského svazu narazil na odpor. Z nostalgie či jiných důvodů si mnozí přejí, aby historická doména byla zachována.

Dodnes ji používá zhruba deset tisíc stránek a neustále přibývají další.

Musí mít doménu jen stát ?

"Rozhodně chceme, aby zůstala zachována.Má svoji historickou hodnotu, je originální," řekl agentuře Reuters aktivista Alexej Platonov.

"Doména přece nemusí být jen některého státu, ale také určité oblasti nebo určitého společenství," říká jeho kolega Anatolij Levenčuk.

Přestože kampaň nabývá na síle hlavně mezi ruskými uživateli internetu, stanovisko ICANN je jednoznačné.

"Jde nám o stabilitu internetové sítě, je třeba čistit vše, co už neplatí," tvrdí jeho mluvčí Kim Daviesová.

Argumentace Československem 

Za příklad dává Rusům Československo. Tomu byla přidělena doména .cs, ale po jeho rozpadu na konci roku 1992 přestala existovat.

Podobně úřad zrušil domény států, které se přejmenovaly. Například když se z afrického Zairu stala v roce 1997 Demokratická republika Kongo, doména .zr zanikla.

Někteří stoupenci .su ale zůstávají klidní.Podle nich hovořil poprvé o jejím zrušení bývalý mluvčí ICANN Herbert Witzhum přímo v Moskvě už před pěti lety a stále se nic nestalo.

Nedávný průzkum mezi uživateli internetu v Rusku ukázal, že čtyřiapadesát procent si jich přeje zachování domény .su a jen čtvrtina je pro její zrušení.

autor: Martin Novák | 21. 9. 2007 13:33

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama