Dobré zprávy: Grímsvötn usíná, popílek se rozptyluje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 5. 2011 11:58
Letecká doprava by se měla vrátit do normálu nejpozději v pátek večer
Foto: ČTK

Rejkavík - Obavy leteckých společností i tisíců pasažérů se nenaplnily.

Islandská sopka Grímsvötn se pomalu uklidňuje. Od středečního rána už soptí jen páru a zbytek popílku se v atmosféře rychle rozptyluje.

Díky tomu se vrací do normálu i letecká doprava nad Evropou. Scénář z loňského jara, kdy popílek z islandské sopky Eyjafjallajökull paralyzoval dopravu nad celým kontinentem, se tedy prozatím opakovat nebude.

Podle Eurocontrolu, tedy evropského úřadu pro kontrolu letového provozu, by se měl provoz na všech letištích vrátit do běžných kolejí do pátečního večera.

"Situace je dobrá s výjimkou některých úrovní nad středním Norskem a Švédskem," stojí na Twitteru úřadu. Zbylý popílek se přes noc pravděpodobně rozptýlí a v pátek už neočekáváme žádný podstatný vliv na evropský vzdušný prostor."

Podle geofyziků by se měla vulkán zcela uklidnit během víkendu. "Sopka je dosud aktivní, ale vypouští už jen páru," řekl médiím vysoký policejní důstojník Hjálmar Björgvinsson. "Doufáme, že během nejbližších dnů opět usne. Vše se zatím vyvíjí tímto směrem," dodal.

Probuzení po 7 letech

Grímsvötn ležící pod ledovcem Vatnajökull v jihovýchodní části ostrova. Patří k nejaktivnějším islandským sopkám a vybuchuje poměrně pravidelně. K posledním erupcím v letech 1993, 1995, 1998 a 2004.

Ta poslední erupce trvala jen pět dní na začátku listopadu 2004, ale způsobila záplavy a výpadky v islandském i zaoceánském leteckém provozu.

Naproti tomu loňská erupce sopky Eyjafjallajökull uvrhla mezinárodní leteckou dopravu do chaosu, který trval asi měsíc. Řada evropských zemí včetně Česka musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor, problémy trvaly až do května. Zrušeno muselo být přes 100 tisíc letů, což postihlo osm milionů cestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy