Do Vatikánu se vplížil falešný kardinál, chtěl volit

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 3. 2013 12:30
Německý podivín rozdával rozhovory a tvrdil, že je z neexistující církve Corpus Dei
Ralph Napierski stojí úplně vlevo. Povšimněte si klobouku a šály kolem pasu.
Ralph Napierski stojí úplně vlevo. Povšimněte si klobouku a šály kolem pasu. | Foto: Youtube

Vatikán - Generální kongregace katolických kardinálů, kteří se sjeli do Vatikánu kvůli volbě nového papeže, měla nečekanou vložku.

O pozdvižení se postaral Němec Ralph Napierski, jenž se převlékl za kardinála a snažil se proniknout do Auly Pavla VI., kde se jednání o průběhu volby konají.

Napierskému se podařilo projít přes kontrolní stanoviště švýcarské stráže a zamíchat se mezi ostatní kardinály a jejich doprovod.

Na první pohled totiž působil věrohodně, a jelikož si ochotně třásl rukou s přítomnými církevními hodnostáři, ocitl se na řadě fotografií.

Na jednom ze snímků si například podává pravici s italským kardinálem Sergiem Sebastianim, který je zároveň předsedou Prefektury ekonomických záležitostí Apoštolského stolce.

Na pohled druhý už ale Napierskiho převlek vykazoval nedokonalosti. Zejména proto, že měl roucho jiné barvy, místo šerpy kolem pasu obmotanou šálu a namísto Solidea (červené čepičky) měl na hlavě černý fedora klobouk. Roucho mu navíc bylo krátké a krucifix nevisel dostatečně nízko pod krkem.

Toho si nakonec ochranka všimla a do samotné Auly Pavla VI. ho nepustila. Naopak ho eskortovala z Vatikánu. Napierski předtím nicméně stihl poskytnout několik rozhovorů médiím.

Jsem apoštol a ukážu vám Ježíšovu jógu

Vydával se za apoštola Basilia - představitele neexistující italské ortodoxní katolické organizace Corpus Dei - a opakoval, že se církev dopustila vážných chyb, když připustila, aby se duchovní obvinění ze sexuálního násilí přesouvali na jiné farnosti, čímž se po jejich činech zametaly stopy.

Sbor kardinálů.
Sbor kardinálů. | Foto: Reuters

Podle listu The Telegraph je Ralph Napierski podivín, který na internetu propaguje cosi, co nazývá Ježíšovou jógou, a tvrdí, že vynalezl systém, jenž lidem umožní ovládat počítače silou mysli. Krom těchto bohulibých činností se podle informací na  profilu Google+ věnuje také "boji proti kacířství a lichým hnutím římskokatolické církve".

Vatikán si nicméně z nečekaného narušitele nic nedělá. "Já byl vevnitř (v aule Pavla VI., pozn. red.) a tam byli všichni kardinálové praví," řekl v žertu listu Daily Mail vatikánský mluvčí Frederico Lombardi.

 

Právě se děje

Další zprávy