Kardinál: Nevolte mě papežem, byla by to noční můra

ČTK ČTK
5. 3. 2013 8:17
Marc Ouellet je považován za vhodného kandidáta, ale sám své šance zlehčuje
Benedikt XVI.
Benedikt XVI. | Foto: Reuters

Ottawa - Kanadský kardinál Marc Ouellet, jeden ze žhavých kandidátů na papeže, doporučil volícím kardinálům, ať vyberou raději někoho jiného, kdo zastane úřad lépe než on.

Ouellet je kardinálem od roku 2003 a už dříve prohlásil, že stát se papežem by pro něj byla "noční můra". Očekává ale, že volba padne na neevropského kandidáta, napsala agentura Reuters.

Osmašedesátiletý Ouellet je považovaný za vhodného papežského kandidáta, ale sám své šance zlehčuje. "Musím na to být připravený, i když si myslím, že jiní by to zvládli lépe," poznamenal.

V rozhovoru, který poskytl v pondělí, dodal, že by nebylo překvapením, kdyby nový papež vzešel z mimoevropské země, když církvi tak dlouho vládli pontifikové z evropského kontinentu.

Ouellet si myslí, že by církev měla více využívat sociálních médií. On sám prý neměl moc času, ale ví, že by měl začít používat sociální síť Twitter. Například bývalý papež Benedikt XVI., který abdikoval 1. března, začal za velkého zájmu věřících "tweetovat" v prosinci loňského roku.

Foto: Tak se loučil s věřícími Benedikt XVI.

Populární i kritizovaný

Kanadský novinář, který s Ouelletem vedl rozhovor, ho několikrát popsal jako "něco mezi Janem Pavlem II. a Benediktem XVI."; jeho přátelé o něm ale prý říkají, že není charismatický.

V roce 2007 zveřejnila média jeho dopis, v němž se omluvil za chyby církve v minulosti; jmenoval například antisemitismus, sexuální zneužívání, lhostejnost vůči domorodcům či diskriminaci žen a homosexuálů.

Velká vatikánská grafika: Jak probíhá konkláve

V Québeku ale vyvolal vlnu pohoršení, když v roce 2010 jinými slovy zopakoval církevní pozici, že potrat je nepřípustný i v případě znásilnění.

Kardinál Ouellet pracuje ve Vatikánu a od roku 2010 zaujímá vlivný post prefekta Kongregace pro biskupy, která papežovi doporučuje biskupy ke jmenování. Od stejného data je předsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku a předtím byl sedm a půl roku arcibiskupem Québeku.

 

Právě se děje

Další zprávy