Vítejte v "Disneylandu" Hizballáhu. Porazili jsme Izrael, chlubí se na jihu Libanonu

Marek Hudema Marek Hudema
6. 7. 2016 6:59
Zřejmě jedno z nejpodivnějších muzeí na světě leží v jižním Libanonu. Svůj památník tu má ozbrojená složka hnutí Hizballáh, která je na seznamu teroristů v USA i EU. Podle představitelů Hizballáhu jde o "džihádistické turistické centrum a jeho návštěva je vhodná zejména pro rodiny s dětmi". Oslavuje i sebevražedné atentátníky.
Foto: Marek Hudema

Bejrút (od našeho reportéra) - Už příjezdovou cestu sem, do hor zvedajících se do výšky tisíc metrů nad pobřežní úrodnou libanonskou planinou, lemují žluté prapory Hizballáhu se zelenou rukou třímající samopal a portréty šéfa hnutí, šejcha Hasana Nasralláha.

Tady v horách u vesnice Mlíta žijí hlavně šíité (menšinová větev islámu - pozn. red.). Hizballáh, vyzbrojený šíitským Íránem, se považuje za jejich ochránce.

Bílá brána kousek za vesnicí s nápisem "Místo, kde země mluvila s nebem" vede do rozsáhlého areálu bílých budov utopených v zeleni. V pokladně nám ospalý vrátný prodá vstupenky. Je právě postní měsíc ramadán a v horkém dni se sem muslimští turisté, kteří nesmějí přes den jíst a pít, zrovna nehrnou.

Jinak je tu ale dost plno, jen za první tři měsíce po otevření v roce 2010 muzeum navštívilo 300 000 lidí, hlavně z Blízkého východu.

Válka v úhledné formě

Centrem muzea, spíš tematického parku, kterému se občas říká "Disneyland Hizballáhu", je velký okrouhlý prostor pojmenovaný Propast. Vévodí mu izraelský tank Merkava se zauzlovanou hlavní, přilby a další vybavení izraelských vojáků i jejich spojence - Jiholibanonské armády.

Uprostřed je symbolický "hrob sionistické entity" neboli Izraele a jeho ozbrojených sil.

Foto: Marek Hudema

"Je to muzeum odporu, obrany, boje proti útočníkům a na památku mučedníků," říká nám přidělený průvodce. Podle něj jde o památník toho, že Hizballáh porazil Izrael a vyhnal ho z Libanonu. Boj zahájil v roce 1982 a Izrael se z Libanonu stáhl, bez porážky, v roce 2000. Muzeum zdůrazňuje hlavně nerozhodnou válku z roku 2006, kdy Hizballáh vyvolal invazi Izraele do Libanonu.

Návštěvníci musejí nejprve zhlédnout propagandistický film. Příslušníci Hizballáhu bojují proti Izraeli, radostně klusají s raketami na ramenou, aby je odpálili na židovský stát. Žádní zranění, krev či utrpení, tedy kromě civilistů zasažených izraelským bombardováním. Válka je zde, stejně jako v celém areálu, podána v úhledné, čisté formě.

Foto: Marek Hudema

"Hned bych se k nim přidal"

Šéf Hizballáhu Nasralláh pak hřímá z plátna, že "odplata bude tvrdá". "Izrael prohrál a prohrává," ubezpečí diváky Abbás al-Musáví, později Izraelci zabitý šéf ozbrojenců Hizballáhu.

"Velmi působivé, hned bych se k nim přidal," říká po zhlédnutí filmu jeden z evropských návštěvníků, který osobně viděl válku třeba v Iráku.

Následuje návštěva tunelu, kde se skrývalo tisíc bojovníků proti Izraeli. Děti jsou fascinovány vystavenými zbraněmi a figurínami bojovníků stojících pod stromy nebo sedících u koránu a portrétů šejcha Nasralláha.

"Hizballáh máme rádi, odstrašuje Izrael, vytlačil ho ze země a udržuje pořádek," tvrdí turista Hasan z jihu Libanonu. Ostatně otevření muzea byli přítomni i libanonský prezident a premiér. "Nejsou to teroristé a muzeum je pěkné," říká, ale příjmení uvést nechce, protože chce jet do Evropy.

Porazili jsme Izrael, chlubí se průvodce.
Porazili jsme Izrael, chlubí se průvodce. | Foto: Marek Hudema

Památník navíc bude prý brzy vylepšen - doplní ho hotel, plavecký bazén a lanovka. Aby tu rodiny s dětmi, které budou poučeny o "tradicích odporu", mohly strávit celý víkend. Stejně jako novomanželé, kterým muzeum nabízí muslimský sňatek v jedné z budov.

Doteď oficiálně stála stavba, kterou financuje a provozuje Libanonská společnost pro turistiku a tradice (stejně jako jiné soukromé organizace provozují jiná zařízení Hizballáhu), čtyři miliony dolarů. Peníze pocházejí pravděpodobně z Íránu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy