"Jako za výjimečného stavu." Bývalého lídra Solidarity a desítky dalších zadržela ve Varšavě policie

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2017 21:58
Demonstranti se shromáždili v sobotu v centru polské metropole ve snaze zablokovat pohyb skupiny, ve které byl i lídr vládnoucí strany PiS Kaczyński. Protestujícím se nelíbí, že Kaczyński využívá leteckého neštěstí pro politické účely. Jaroslaw Kaczyński podle bývalého disidenta a lídra hnutí Solidarita Wladyslawa Frasyniuka likviduje právní stát. Frasyniuka společně s desítkami dalších lidí, kteří v sobotu protestovali ve Varšavě proti vládě, násilím odvedla policie.
Foto: Agencja Gazeta

Varšava - Vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński podle bývalého disidenta a lídra hnutí Solidarita Wladyslawa Frasyniuka likviduje právní stát.

Frasyniuka společně s desítkami dalších lidí, kteří v sobotu protestovali ve Varšavě proti vládě, násilím odvedla policie. Frasyniuk to označil za jednání "pod stanným právem", napsal dnes list Rzeczpospolita. Policie později oznámila, že podá obvinění proti několika účastníkům protestu, včetně Frasyniuka.

Demonstranti se shromáždili v sobotu v centru polské metropole ve snaze zablokovat pohyb skupiny, ve které byl i lídr vládnoucí strany PiS

Skupina se sešla, aby si připomněla leteckou nehodu z roku 2010, při které zahynul prezident Lech Kaczyński, dvojče Jaroslawa, a dalších 95 lidí.

Protestujícím se nelíbí, že Kaczyński využívá leteckého neštěstí pro politické účely. Kaczyński podle Frasyniuka "ničí vzpomínku Polska na svého bratra, a plive mu tím do tváře".

"Lech Kaczyński by nikdy nedovolil, aby se dělo to, co se dnes v naší zemi děje: likvidace právního státu a omezování občanských svobod, kterého se na demonstraci dopustila policie," řekl Frasyniuk. Dodal, že kdyby Lech Kaczyński žil, postavil by se na jeho stranu.

Varšavská policie dnes oznámila, že obviní Frasyniuka z porušení tělesné integrity policejního důstojníka. Sedm dalších účastníků protestu má být obviněno ze zlomyslného bránění náboženskému obřadu a deset z dalších přestupků, jako je narušení klidu.

"Wladyslaw Frasyniuk použil fyzickou sílu proti policistovi a blokoval legální shromáždění," uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra. "Nebyl zadržen. Byl zodpovědný za porušení integrity policisty v práci. V Polsku jsou si před zákonem všichni rovni."

Frasyniuk má proti tvrzení ministerstva námitky. Říká, že policistu vůbec nenapadl, ale že se jen bránil. "Naše shromáždění bylo zákonné a v souladu s ústavou. To policisté porušovali zákon," řekl agentuře AP. "Máme právo ukázat náš strach z toho, co se děje v Polsku."

Poláci mají rádi svou představu o Češích, představují si Češku jako Helenu Vondráčkovou, o českou kulturu se zajímají jen elity. | Video: dvtv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy