Desetitisíce lidí se v Turecku přidaly k opozičnímu protestnímu pochodu za spravedlnost

ČTK ČTK
7. 7. 2017 21:07
Pochod tureckého opozičního lídra Kemala Kiliçdaroglua za spravedlnost dorazil po třech týdnech z Ankary do Istanbulu. K politikovi se na prostesním pochodu přidaly desetitisíce lidí. Celá akce má vyvrcholit nedělní demonstrací, na níž čekají organizátoři účast až 1,5 milionu lidí. Iniciativu odstartovalo odsouzení tureckého novináře ke 25 letům vězení za to, že předal médiím informace o tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům.
Do Istanbulu dorazilo v pochodu před 50 tisíc lidí.
Do Istanbulu dorazilo v pochodu před 50 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Istanbul - Na předměstí Istanbulu v pátek po více než třech týdnech dorazil z Ankary protestní pochod, který vede šéf největší turecké opoziční strany Kemal Kiliçdaroglu. Spolu s osmašedesátiletým politikem dorazilo na 50 000 lidí, kteří se k němu cestou připojili. Pochod za spravedlnost má vyvrcholit v neděli demonstrací, na níž organizátoři očekávají až 1,5 milionu lidí, informoval deník Hürriyet.

Na pochod vyrazil lídr Lidové republikánské strany (CHP) Kiliçdaroglu v polovině června poté, co soud poslal na 25 let do vězení poslance této strany Enise Berberoglua za vyzrazení státního tajemství. Toho se bývalý novinář podle obžaloby dopustit tím, že předal tisku informace o tureckých dodávkách zbraní islamistům v Sýrii v roce 2014.

"Náš pochod bude pokračovat, dokud nebude v této zemi spravedlnost," prohlásil před zahájením pochodu Kiliçdaroglu, který rozsudek nad Berberogluem označil za politicky motivovaný. Vláda se tak podle něj zbavuje svých odpůrců.

Během 426 kilometrů dlouhé cesty se k lídrovi opozice připojily tisíce lidí. Pochod, v němž mnozí účastníci měli na sobě bílé košile a kšiltovky s nápisem "Spravedlnost", dorazil v pátek do čtvrti Kartal na okraji Istanbulu. V neděli se má vydat na poslední, tříkilometrový úsek do čtvrti Maltepe, kde je poslanec Berberoglu ve vězení.

"Budeme mít asi 3000 vozidel, která přepraví účastníky do Maltepe z celého Istanbulu. Očekáváme na 1,5 milionu občanů," prohlásil podle listu Hürriyet istanbulský funkcionář strany CHP Cemal Canpolat. Dodal, že organizátoři zajistili i bezpečnostní kontroly.

Nedělní demonstraci se chystá podpořit také třetí nejsilnější opoziční strana v tureckém parlamentu, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Desítka poslanců této strany, včetně obou jejích spolupředsedů Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové, je rovněž ve vězení.

Trestní stíhání tureckých poslanců umožnil zákon, který loni na jaře prosadila vládní strana AKP a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Zákon kritizovala opozice i Západ jako porušení parlamentní demokracie, zatímco vláda ho hájí s tím, že je nutný "v boji proti terorismu". Podle kritiků ale vláda zákona využívá ke zbavování se svých kritiků.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy