Průlom: Nový lék na Alzheimera může nemoc zpomalit o třetinu

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 22. 7. 2015 15:10
Na rozdíl od současných léků má být právě testovaný Solanezumab schopný postup nemoci brzdit, nejen mírnit příznaky.
Alzheimerova choroba. Ilustrační foto.
Alzheimerova choroba. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Indianapolis - Milionům lidí po celém světě svitla naděje. Američtí farmaceuti ve středu představili výsledky druhé fáze testování léku na Alzheimerovu chorobu, který by měl tuto fatální chorobu skutečně léčit, ne jen mírnit její příznaky.

Prvotní závěry dokonce naznačují, že by mohl přípravek Solanezumab nejenom zpomalit postup nemoci.

Experti nevylučují ani možnost, že ji - v případě, že se s léčbou začne včas - dokáže i úplně zastavit. To se však zatím nepotvrdilo.

Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění mozku, které spočívá ve hromadění patologických proteinů v okolí či přímo ve spojích (synapsích) nervových buněk.

To komplikuje a později zcela znemožňuje komunikaci (přenos nervových vzruchů) mezi neurony a projevuje se nejprve poruchami paměti, postupně pak komplexním rozpadem osobnosti.

Vyčištění komunikačních drah

Přípravek Solanezumab, vyvinutý farmaceutickou společností Eli Lilly and Company, se dokáže navázat na zmíněné patologické proteiny (Amyloidy beta) a neutralizovat je. Velmi zjednodušeně si to lze představit tak, že lék vyčistí dráhy, po nichž se přenáší nervové vzruchy, a spojení začne opět fungovat.

"Současná léčba potírá příznaky tak, že pomáhá nervovým buňkám komunikovat efektivněji, ale nedokáže zabránit tomu, aby se nemoc zhoršovala. Po čase se stává poškození mozku tak závažným, že už mírná podpora dosud známých léků nestačí," vysvětlil serveru Mirror Eric Karran z britského institutu pro výzkum Alzheimerovy choroby, jenž se na vývoji léku podílel.

I kdyby se neprokázalo, že nový lék dokáže rozvoj nemoci úplně zastavit, ale jen zpomalit, půjde o obrovský průlom - zkvalitnilo a prodloužilo by to život desítkám milionů lidí. Mnohem déle by zůstávali v mírnějším stadiu, a nepotřebovali by tedy neustálou péči.

Novinka? Ne tak docela

Solanezumab není odborníkům na Alzheimerovu chorobu neznámý. Vědci do něj už před lety vkládali velké naděje, testování ale v roce 2012 skončilo nezdarem.

Dokonce se zdálo se, že badatelé skončili ve slepé uličce.

Farmaceutická společnost Eli Lilly přesto přípravek nezavrhla. Do testování preparátu investovala další finanční prostředky.

Požádala také tisícovku pacientů trpících mírnou formou onemocnění, aby medikament užívali ještě další dva roky. A kýžené výsledky se dostavily.   

Při testování se ukázalo, že "u pacientů, kterým byl lék podáván, bylo zaznamenáno o 30 procent menší poškození. Takže když srovnáte pokusnou skupinu s kontrolní, jež dostávala placebo, byl výsledek po roce a půl testování jasně prokazatelný," řekl Karran v rozhovoru pro deník The Daily Mail

"Je to vůbec poprvé, kdy jsme zaznamenali účinek, který zřejmě skutečně ovlivňuje samotný průběh onemocnění," dodal.

Čekání na finální testy

Přestože jsou ve středu prezentované výsledky nadějné, definitivní potvrzení přinese až finální klinické testování, které by mělo být dokončeno příští rok.

"Stále čekáme na výsledky další - třetí - fáze testování. To by mělo být dokončeno v roce 2016, poté musí proběhnout ještě standardní schvalovací mechanismus," mírní Karren předčasný optimismus.

Alzheimerovou chorobou trpí ve světě 44 milionů lidí, nejčastěji postihuje seniory. Ve věku nad 65 let trpí nemocí každý třináctý, nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměř každý druhý člověk.

Příčina onemocnění není známa. Svou roli zřejmě sehrává kombinace několika rizikových faktorů.

Je ale prokázáno, že čím déle jedinec v mládí studuje, tím menší riziko Alzheimerovy choroby mu hrozí. Zdá se také, že preventivně působí i psychicky náročné zaměstnání v produktivním věku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy