Dejte si na Facebook pohádky, vyzval Srb. A smazali ho

ČTK ČTK
26. 11. 2010 20:30
Výzvu, aby si dali na profil fotky animovaných postav, poslechly desetitisíce lidí
Foto: Reuters

Bělehrad/Praha - Dvaadvacetiletý student medicíny z jihosrbského Niše, díky kterému desetitisíce uživatelů Facebooku změnily v uplynulém týdnu své profilové fotky za obrázky oblíbených dětských hrdinů, přišel o svůj účet na této sociální síti.

Ivan Matejić přitom podle srbského serveru Pressonline.rs rozhodně "nešířil násilí, užívání drog nebo snad rasovou či národnostní nesnášenlivost", jak se píše v důvodech pro omezení jeho profilu.

Ani mladý student prý nechápe, proč se jeho výzva, kterou dosud vyslyšelo přes 125 000 uživatelů Facebooku, znelíbila administrátorům.

"Když člověk dospěje, musí čelit mnoha nepříjemnostem. Já jsem jenom chtěl, aby se lidé prostřednictvím obrázků svých oblíbených kreslených postaviček alespoň na okamžik vrátili do dětství, kdy je netrápily žádné starosti," říká jen Matejić.

Proto 18. listopadu vyzval internetové přátele, aby nahradili své profilové fotky obrázky pohádkových hrdinů. Sám Matejić si vybral veselého kresleného mývala z jednoho chorvatského seriálu, jiní uživatelé Facebooku zvolili třeba kačera Donalda nebo roboty Transformery.

Pouhé dva dny po začátku akce ale Facebook mladému Srbovi omezil účet a na jeho protesty, že nepropagoval sexuální zneužívání, násilí ani drogy (jak se píše v emailu od administrátorů), dosud nikdo nereagoval.

"Přišel jsem navíc o řadu kontaktů s lidmi po celém světě," říká Matejić, který si dříve prostřednictvím Facebooku domlouval i koncerty své kapely. Všem dnům ale snad ještě není konec, na Facebooku totiž už vznikla skupina nazvaná Spravedlnost pro Ivana Matejiče, jejíž členové protestují proti zrušení studentova účtu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Světovými atlety roku jsou McLaughlinová a Duplantis

Nejlepšími atlety světa za rok 2022 jsou americká překážkářka Sydney McLaughlinová a švédský tyčkař Armand Duplantis. Na sociálních sítích to dnes oznámila Světová atletika. Oba ocenění v uplynulé sezoně několikrát překonali světový rekord.

McLaughlinová vlastní historické maximum z loňské vítězné olympiády v Tokiu. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41 a na mistrovství světa ještě ubrala nevídaných 73 setin (50,68).

Hned třikrát posunul vlastní rekordní výkon tyčkařský fenomén Duplantis, který se zastavil až na 621 centimetrech.

Další zprávy