Dánsko ještě více omezí imigraci z neevropských zemí

Radim Klekner Radim Klekner
29. 4. 2011 17:10
Cizinci představují deset procent dánské populace

Kodaň - Dánsko má v současnosti nejtvrdší protiimigrační zákony v Evropě. Díky nim - a také díky kampani, která jejich přijetí předcházela, klesl v této skandinávské zemi počet nových uchazečů o azyl stejně jako cizinců stěhujících se za svými příbuznými ve srovnání s rokem 2002 o dvě třetiny.

Letos v listopadu se v Dánsku konají parlamentní volby a vládní pravicová koalice chce v tomto směru ještě přitvrdit. A aby voličům ukázala, jak účinná její opatření jsou, nechala si spočítat, kolik miliard eur nová opatření přinesla.

Podle ministerské zprávy, iniciované protiimigrační Dánskou lidovou stranou, ušetřila státní pokladna v uplynulých třech letech 2,3 miliardy eur ročně, které by jinak musela vydat na sociální dávky a příspěvky na bydlení pro rodiny přistěhovalců. Je to suma odpovídající jednomu procentu hrubého domácího produktu Dánska.

"Nebudu mít sebemenší výčitky svědomí uzavřít naši zemi ještě více před těmi, které bychom mohli podezřívat, že by jí mohli být na obtíž," řekl v rozhovoru s deníkem Jyllands-Posten ministr pro otázky integrace Sören Pind.

Jeho ministerstvo zároveň spočetlo, že přistěhovalci z hospodářsky rozvinutých zemí Evropské unie, USA a Japonska státní kasu naopak každým rokem obohatí o 295 milionů eur, které odevzdají na daních.

"Somálec, který nic neumí, to dnes prostě nejde," vysvětluje tvrdý postup proti imigrantům šéfka Dánské lidové strany Pia Kjaersgaardová.

Nebezpečí mzdového dumpingu

Běžence, kteří uvažují o tom, že se usadí v Dánsku, se vláda v Kodani snaží odradit také tím, že pro ně chce zavést pevně stanovenou mzdu.

Ta by v prvních šesti měsících jejich pobytu v zemi podle představ Karstena Laurize, mluvčího vládních liberálů pověřeného otázkami integrace cizinců, měla obnášet namísto současných 100 jen 50 dánských korun (6,50 eura a tedy 156 Kč).

"Vysoká úroveň minimální mzdy (není v zemi stanovena zákonem, pozn. red.) je pro přistěhovalce překážkou při hledání práce," tvrdí Lauriz. 

Ne všichni jsou s ním ovšem zajedno. Ačkoliv opoziční sociální demoktraté tvrdí, že v případě svého volebního vítězství nebudou protiimigrační zákony rušit, v komentářích levicově liberálního tisku se objevují názory, že podobný mzdový dumping je kontraproduktivní.

Ty imigranty, kteří již získali povolení k pobytu, může opatření totiž přimět k tomu, že za nízkou mzdu odmítnou pracovat a raději zůstanou na sociální podpoře. Zároveň mohou zaměstnavatelé začít i samotným Dánům v řadě profesí vyplácet méně peněz, protože tlak na navýšení příjmů bude nižší.

Neumíš ve třech dánsky? Tak do školky!

Dánská lidová strana, která vládní koalici liberálů a křesťanských demokratů zajišťuje parlamentní většinu, se již roky netají tím, že chce imigraci z neevropských, zejména pak muslimských zemí zcela zastavit.

Foto: AC International Child Support

Také díky ní přijalo Dánsko v listopadu zákon, podle kterého nesmí v zemi dojít ke sňatku cizinců, pokud oba snoubenci nemají alespoň 24 let.

Do země může navíc přijít za prací jen ten imigrant, který nashromáždí dostatečný počet "bodů". Ty získá na základě dosaženého vzdělání, jazykové zkoušky a skutečnosti, že je schopen složit částku odpovídající 13 tisícům eur (312 tisíc Kč).

Přistěhovalci dostávají na základě nového zákona přiděleno místo trvalého pobytu a ty jejich děti, které ve věku tří let ještě neumí dostatečně dánsky, musí povinně navštěvovat mateřskou školku.

Cizinci představují v současnosti devět procent z pětiapůlmilionové populace Dánska.

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tropické teploty nad 30 stupňů vydrží na většině území ještě v pondělí. Bouřky dorazí ze západu dnes večer a v celé zemi se mohou objevit až do pátku.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Benešová navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Bude to někdo ze současných žalobců, řekla v televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy