Dánsko hrozí prodloužením hraničních kontrol. Příliv uprchlíků je stále příliš vysoký, tvrdí premiér

ČTK ČTK
16. 5. 2017 18:58
Dánsko chce dočasně provádět hraniční kontroly i po uplynutí šestiměsíční lhůty, kterou jemu a dalším čtyřem zemím doporučila za maximální možnou v květnu Evropská unie. Dánsko si klade jako podmínku pro zrušení dočasně obnovených kontrol lepší zabezpečení vnějších unijních hranic před ilegálními migranty.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kodaň - Dánsko hrozí prodloužením hraničních kontrol za šestiměsíční lhůtu, kterou mu a dalším čtyřem zemím v květnu stanovila Evropská unie. Dánsko si klade jako podmínku pro zrušení dočasně obnovených kontrol lepší zabezpečení vnějších unijních hranic před ilegálními migranty.

Evropská komise 2. května doporučila Dánsku a také Německu, Rakousku, Švédsku a Norsku prodloužit hraniční kontroly nanejvýš o dalších šest měsíců. Tyto země v uplynulých dvou letech obnovováním hraničních kontrol reagovaly na migrační krizi, kdy v zemích EU žádal o azyl více než milion běženců.

Dohoda EU s Tureckem loni vedla ke snížení přílivu uprchlíků do Řecka, ale tisícovky jich nyní proudí do Itálie po moři z Libye. Vzhledem k celkovému poklesu přílivu migrantů Evropská unie dospěla k názoru, že důvody pro další prodlužování kontrol na hranicích jednotlivých států schengenského prostoru pominuly.

Dánský premiér Lars Lökke Rasmussen v úterý ale parlamentu řekl, že příliv uprchlíků do Itálie a dál do Evropy je stále "příliš vysoký". Pokud se to nezmění, Dánsko nemůže své kontroly zmírnit, poznamenal dánský ministerský předseda.

Švédsko už 2. května oznámilo, že zruší systematické kontroly dokladů totožnosti na hranici s Dánskem, ale zároveň chce hraniční kontroly všeobecně posílit jiným způsobem, například bezpečnostními kamerami či rentgenováním vozidel překračujících hranice.

Německé ministerstvo vnitra o den později, podobně jako v úterý Dánsko, prohlásilo, že ukončení hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru volného pohybu zatím nepřipadá v úvahu. Německo, které kontroly provádí na společné hranici s Rakouskem, argumentuje potřebou čelit hrozbě radikálního islámu v Evropě.

Konec vnitřních hraničních kontrol už loni požadovaly některé země EU, včetně států visegrádské čtyřky, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 4 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy