Další rána pro Armstronga: Žaluje ho americká vláda

Podle úřadů cyklista porušil smlouvu, ministerstvo chce desítky milionů dolarů
Lance Armstrong v cíli 17. etapy Tour de France nevypadal příliš spokojeně. Jeho ztráta na vedoucího Contadora se totiž vyšplhala už na téměř čtyři minuty.
Lance Armstrong v cíli 17. etapy Tour de France nevypadal příliš spokojeně. Jeho ztráta na vedoucího Contadora se totiž vyšplhala už na téměř čtyři minuty. | Foto: Reuters

Austin - Do konce života nesmí závodit na kole, vzali mu všechny tituly ze slavné Tour de France, žaluje ho někdejší kolega Floyd Landis.

Jako by toho nebylo málo, na padlém hrdinovi Lanci Armstrongovi bude peníze vymáhat i americká vláda.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti jedenačtyřicetiletý dopující cyklista zneužil miliony dolarů, které mu vyplácel jeho tehdejší tým US Postal (USPS). A jak už název napovídá, jedním z hlavních donátorů stáje byla americká pošta.

Celkem týmu v letech 1998 až 2004 poslala 40 milionů dolarů, bezmála polovina (17,5 milionu) skončila v Armstrongově kapse. Vláda bude požadovat trojnásobek investované částky.

Z časů na Tour de France:

Pokrytectví, tvrdí právník

Kromě sportovce jsou na seznamu obžalovaných i tehdejší šéf týmu Johan Bruyneel a společnost Tailwind Sports, která měla na starosti management.

"Nezákonně se obohatili platbami a dalšími benefity, které dostávali od USPS, ať už přímo, či nepřímo," stojí v žalobě.

Podle agentury AP má vláda velkou šanci na úspěch, nicméně Armstrongův právní zástupce Elliot Peters hovoří o pokrytectví.

"Americká pošta měla ze sponzorství týmu velký profit. Rozhodně není obětí tohoto případu," prohlásil. "Jeho srdce bilo pro tento tým a on té značce umožnil vydělávat."

Donedávna legenda světové cyklistiky, která byla i kvůli boji s rakovinou příkladem pro miliony lidí, se nařčení z dopingu dlouho bránila. Užívání zakázaných látek přiznala v lednovém rozhovoru s Oprah Winfreyovou.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy