Minister: Czech Rep is ready for possible Ebola outbreak

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
26. 8. 2014 17:01
Top health officer: We will not be able to repatriate Czech citizens infected with Ebola without foreign assistance
Excercise at Techonin military hospital
Excercise at Techonin military hospital | Foto: Reuters

Prague - We are ready for a possible Ebola outbreak, said the Czech health minister, Svatopluk Nemecek, on Tuesday after discussing the issue with the Central Epidemiological Commission.

“Besides other things, we have looked into hospital capacities. The most important facility is the Na Bulovce hospital, which has at its disposal two intensive care beds for Ebola patients and another nine for observation,” said Nemecek, adding that a military hospital in the northern Czech village of Techonin is able to provide another eight beds in three days.

The Techonin hospital is a biosafety level (BSL) 3 and 4 facility for 39 patients. Ten years ago, it underwent a CZK 1.2 billion (EUR 43 million) renovation. Its operation costs CZK 120 million (EUR 4.3 million) in taxpayer money a year.

The minister also said that the Czech Republic's capacities are not sufficient to provide treatment to patients from other countries.

It is necessary to collect data on all foreign students and workers in affected zones, said the Czech Republic's top health officer, Vladimir Valenta. According to him, the Czech Republic is not able to repatriate Czech citizens infected with Ebola.

“Most countries are not able to repatriate Ebola patients and neither are we. Technologically, it is a very demanding solution... Only three countries have been able to develop a solution so far - Great Britain, France and Italy,” said Valenta. In case of emergency, the Czech Republic will ask these three countries for assistance, he added.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 33 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy