Minister: Czech Rep is ready for possible Ebola outbreak

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
26. 8. 2014 17:01
Top health officer: We will not be able to repatriate Czech citizens infected with Ebola without foreign assistance
Excercise at Techonin military hospital
Excercise at Techonin military hospital | Foto: Reuters

Prague - We are ready for a possible Ebola outbreak, said the Czech health minister, Svatopluk Nemecek, on Tuesday after discussing the issue with the Central Epidemiological Commission.

“Besides other things, we have looked into hospital capacities. The most important facility is the Na Bulovce hospital, which has at its disposal two intensive care beds for Ebola patients and another nine for observation,” said Nemecek, adding that a military hospital in the northern Czech village of Techonin is able to provide another eight beds in three days.

The Techonin hospital is a biosafety level (BSL) 3 and 4 facility for 39 patients. Ten years ago, it underwent a CZK 1.2 billion (EUR 43 million) renovation. Its operation costs CZK 120 million (EUR 4.3 million) in taxpayer money a year.

The minister also said that the Czech Republic's capacities are not sufficient to provide treatment to patients from other countries.

It is necessary to collect data on all foreign students and workers in affected zones, said the Czech Republic's top health officer, Vladimir Valenta. According to him, the Czech Republic is not able to repatriate Czech citizens infected with Ebola.

“Most countries are not able to repatriate Ebola patients and neither are we. Technologically, it is a very demanding solution... Only three countries have been able to develop a solution so far - Great Britain, France and Italy,” said Valenta. In case of emergency, the Czech Republic will ask these three countries for assistance, he added.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy