reklama
 
 

Čtvrteční zemětřesení v Japonsku stálo život tři lidi

8. 4. 2011 7:02
Následné otřesy si na severovýchodě Japonska vyžádaly také nejméně 140 zraněných

Tokio - Čtvrteční následné otřesy o síle přesahující sedm stupňů Richterovy stupnice si na severovýchodě Japonska vyžádaly tři oběti na životech a nejméně 140 zraněných.

Informovaly o tom v pátek ráno podle agentury DPA japonské úřady. Podle agentury DPA byla po několika korekturách intenzita otřesů stanovena na 7,4 stupně Richterovy škály, AP uvádí nadále 7,1 stupně.

Mluvčí hasičů Džuniči Sawada v pátek podle agentury AP uvedl, že v důsledku zemětřesení zemřel devětasedmdesátiletý muž poté, co utrpěl šok, a zhruba šedesátiletá žena, jíž přestal fungovat kyslíkový přístroj po výpadku elektřiny. Japonská policie uvedla, že 140 lidí bylo zraněno.

Ohnisko otřesů leželo podle amerického seismologického střediska USGS v hloubce kolem 40 kilometrů v prefektuře Mijagi, 66 kilometrů východně od města Sendai, které zdevastovalo už zemětřesení z 11. března. Japonská metropole Tokio leží ve vzdálenosti kolem 330 kilometrů.

Nové zemětřesení kromě toho způsobilo několik požárů a ve městě Sendai narušilo mimo jiné rozvod plynu.

V prefektuře Mijagi do pátečního dopoledne místního času bylo stále přes 800 domů bez vody a plynu. V prefekturách Aomori a Akita byly dokonce až tři miliony domácností bez proudu, protože bylo vypnuto několik termálních elektráren.

Čtvrteční zemětřesení nezpůsobilo vlnu tsunami. Právě mohutná přívalová vlna po devítistupňovém zemětřesení z 11. března má hlavní podíl na obrazu zkázy a tisícovkách obětí na severovýchodním pobřeží Japonska.

Poničená jaderná elektrárna Fukušima ležící ve stejnojmenné prefektuře neutrpěla novými otřesy žádné další škody, ujistil provozovatel elektrárny, společnost TEPCO.

Japonské ostrovy postihlo ještě mnoho dalších následných zemětřesení, z nichž několik dosahovalo intenzity i kolem sedmi stupňů. Čtvrteční však bylo nejsilnější.

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 4. 2011 7:02

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama