Clintonová označila Írán za vojenskou diktaturu

Martin Novák Martin Novák
15. 2. 2010 15:21
Spojené státy ale podle ní neplánují vojenský útok
Foto: Reuters

Dauhá - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na návštěvě Kataru adresovala tvrdá slova na druhý břeh Perského zálivu. Do Íránu.

Prohlásila, že iránský politický systém prochází transformací a mění se ve vojenskou diktaturu.

Fakticky podle Clintonové zemi ovládají Revoluční gardy. Elitní ozbrojené jednotky o síle zhruba 130 tisíc mužů, které mají stále větší politický i ekonomický vliv.

Právě gardy jsou největší oporou duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který podle svých kritiků a opozice zvítězil v loňských volbách jen díky podvodům a zfalšovaným výsledkům.

"Vidíme, že íránská vláda, nejvyšší duchovní vůdce, prezident a parlament jsou vytlačováni a Írán směřuje k vojenské diktatuře. Takový je náš názor," řekl Clintonová při setkání s katarskými studenty. 

Během svého pobytu také řekla, že se vrší důkazy o zřejmé íránské snaze sestrojit jadernou bombu. Reagovala tak na úterní zprávu, že Írán zahájil výrobu uranu obohaceného na 20 procent

USA podle ní nemají v úmyslu na islámskou republiku vojensky zaútočit, chtějí ale prosadit v Radě bezpečnosti OSN přísné sankce.

Šéf íránských Revolučních gard generál Džafarí.
Šéf íránských Revolučních gard generál Džafarí. | Foto: Reuters

Jejich přijetí  závisí na podpoře dvou stálých členů Rady bezpečnosti, kteří doposud vůči Teheránu příliš nevystupovali. Ruska a Číny.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý týdenek kritizoval íránskou vládu za rozhodnutí obohacovat uran na 20 procent a pohrozil vážnými důsledky. Čína se zatím nevyjádřila.

Clintonová odletěla z Kataru do Saúdské Arábie a cílem její cesty je podle agentury Reuters přesvědčit Saúdy, aby garantovali Číně dodávky ropy v případě tvrdých sankcí proti Íránu.

Saúdské garance by prý mohly pomoci zajistit v Radě bezpečnosti čínský souhlas se sankcemi.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy