Clintonová naštvala Brity poznámkami o Falklandech

Roman Gazdík
3. 3. 2010 12:35
USA nabízejí zprostředkování jednání. Děkujeme, nechceme, zní z Londýna
Clintonová a Fernándezová chtěly obě převzít prezidentské žezlo po svých manželích. Argentince se to povedlo, bývalé newyorské senátorce ne.
Clintonová a Fernándezová chtěly obě převzít prezidentské žezlo po svých manželích. Argentince se to povedlo, bývalé newyorské senátorce ne. | Foto: Reuters

Buenos Aires/Londýn - Falklandy jsou britským zámořským územím. Argentina tvrdí, že patří jí. Londýn říká: ať rozhodnou sami Falklanďané. Ti do náruče Argentinců nechtějí.

Tak v kostce vypadá pozadí současného argentinsko-britského sporu o souostroví nacházející se 480 kilometrů od argentinského pobřeží.

Spojené státy se oficiálně drží v této dlouhodobé při stranou, reálně však stály vždy na straně Velké Británie.

Během Falklandské války roku 1982 například Reaganova administrativa přes výborné vztahy s tehdejší juntou v Buenos Aires poskytla Londýnu logistickou podporu a informace svých tajných služeb, bez nichž by bylo podle odborníků nebylo britské vítězství tak rychlé a rozhodné.

A Britové očekávají, že budou stát Američané - alespoň potichu - na jejich straně i v současné době, kdy se spor znovu rozhořel kvůli možné falklandské ropné bonanze. Británie je koneckonců tradičním americkým spojencem a její vojáci tvoří nejsilnější spojenecký kontingent v obou amerických válkách: Iráku i Afghánistánu.

Nabízíme jednání...

Úterní návštěva Hillary Clintonové v Buenos Aires však vzbudila v Londýně i na samotných Falklandech velké rozpaky. Clintonová totiž vyzvala Argentince i Brity, aby společně zasedli ke stolu a nabídla americké zprostředkování v této věci.

Foto: Aktuálně.cz

"Rádi bychom, aby si spolu Argentina a Spojené království sedly a vyřešily spory mezi sebou v mírumilovném a produktivním duchu. Velice chceme, aby spolu obě země jednaly. Nemůžeme ani jednu z nich nutit, myslíme si (ale), že se jedná o správný způsob, jak pokračovat, takže to budeme říkat veřejně," prohlásila Clintonová po boku usmívající se argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové-Kirchnerové.

"Pokud můžeme nabídnout nějak svou pomoc, jsme připraveni tak učinit. Co chceme udělat, je ulehčit komunikaci mezi nimi navzájem," dodala Clintonová.

Její slova se však v Londýně setkala s odmítavým přijetím.

děkujeme, nechceme...

"Nemyslíme si, že je to nutné," komentoval nabídku na zprostředkování rozhovorů mluvčí britského premiéra. "Vítáme podporu ministryně zahraničí v záležitosti udržování diplomatických kanálů v chodu, ale tohle není potřeba."

Podle zveřejněných fotografií probíhalo setkání ve velmi přátelské atmosféře.
Podle zveřejněných fotografií probíhalo setkání ve velmi přátelské atmosféře. | Foto: Reuters

Krátce předtím podal britský ministr zahraničí David Miliband vládě zprávu o posledním vývoji událostí, kde zopakoval tradiční pozici Londýna. Ta hovoří o tom, že Falklandy jsou nepochybně britské a že o otázce případné změny suverenity musejí rozhodnout sami ostrované. Jakékoliv jednání o argentinském nároku na ostrovy Londýn bez konzultace s Falklanďany odmítá.

Ti v referendu v šedesátých letech hlasovali, že chtějí zůstat součástí Británie, a od té doby se nálada mezi přibližně 3000 obyvateli souostroví nezměnila.

"Po veškeré té podpoře, kterou jsme USA dali, to je nestydaté," citoval britský deník Times farmářku Hattie Kilmartinovou. "Nejde jim o lidi, kteří tady bydlí, a o to, co chtějí. Je to bláznivé, že vůbec přemýšlejí o tom, že by šli proti nám."

Do Argentiny? Tak jo...

Argentina se snaží prezentovat slova ministryně zahraničí USA jako své velké vítězství a podle argentinského velvyslance v USA Hectora Timermana Buenos Aires v otázce svého nároku na Falklandy "nikdy neobdrželo takovou podporu" od Spojených států jako během dvouhodinového setkání Clintonové s Fernándezovou.

V očích Britů a Falklanďanů Clintonové nepomohlo také to, že její prohlášení přišlo jen týden poté, co argentinské nároky na Falklandy a další britská zámořská území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy podpořily hlavy států latinskoamerických zemí.

Analytici však upozorňují, že současná cesta Clintonové po Latinské Americe má především získat americké administrativě politické body v regionu, který od nástupu Baracka Obamy hodně očekával, ale je zklamán malou dávkou pozornosti, kterou mu prezident USA věnuje. Clintonová navštívila, nebo navštíví, Uruguay, Argentinu, Chile, Brazílii, Kostariku a Guatemalu.

Právě Argentina je zemí, se kterou má Washington z této šestice dlouhodobě nejproblematičtější vztahy. Ministryně zahraničí se původně měla dokonce s Fernándezovou setkat jen na deset minut na okraji své návštěvy v uruguayském Montevideu, po silném tlaku Argentinců však na poslední chvíli změnila plány a zamířila i do Buenos Aires.

Neudělat chybu

Podle specialistky na Latinskou Ameriku u Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) se však Clintonové zřejmě jen pokoušela najít diplomatické vyjádření, které by zdánlivě vyhovovalo všem.

Nejen Hugo Chávez a Daniel Ortega, ale vlády celé Latinské Ameriky považují Brity na Falklandech za pohrobka imperialismu
Nejen Hugo Chávez a Daniel Ortega, ale vlády celé Latinské Ameriky považují Brity na Falklandech za pohrobka imperialismu | Foto: Reuters

"Odpovídá to diplomatickému tónu. Očekává se, že Spojené státy něco řeknou," říká Naďa Závodníková. "Latinská Amerika stále silně vnímá otázku kolonialismu, a kdyby se Clintonová postavila na stranu Británie, určitě by se o tom začalo mluvit v tomto ohledu - že jde o zasahování USA do latinskoamerických záležitostí a tradiční americkou intervenční politiku, jak ji známe ze studené války."

V britských očích se však jednalo o diplomatické faux pas. Ať už jde o pravicová, či levicová média, v Británii se novináři shodnou, že Clintonová pochybila.

"Argentina dnes oslavila diplomatický puč ve svém pokusu o donucení Británie přijmout jednání o budoucnosti Fakland," napsal deník Times, který také s nevolí přijal, že se setkání političek odehrávalo na pozadí "úsměvů a smíchu".

 

Právě se děje

před 17 minutami

Obhajoba ani obžaloba v procesu s expolicistou obviněným v USA z vraždy černocha Floyda nebudou volat další svědky. V pondělí zazní závěrečné řeči

Další zprávy