Čínu po zemětřesení straší únik chemikálií

mih, Reuters
29. 5. 2008 17:20
Stále hrozí protržení nově vytvořených jezer
Kvůli hrozbě protržení nově vytvořeného jezera bylo evakuováno přes 150 tisíc lidí
Kvůli hrozbě protržení nově vytvořeného jezera bylo evakuováno přes 150 tisíc lidí | Foto: Reuters

Tu-ťiang-jen - K hrozbám následných otřesů, protržení přehrad a závalů zeminy se v oblasti Číny zasažené zemětřesením přidává další nebezpečí: únik chemikálií.

Po zemětřesení zůstaly tisíce tun nebezpečných látek nezajištěné a mimo dohled odborníků. Chemikálie už se dostaly i do vodních toků.

Kritická je situace hlavně v oblasti jezera Tchang-t'ia. To vzniklo během zemětřesení 12. května, protože koryto zasypal zával zeminy.

Val zadržuje více než 130 milionů kubíků vody. Vojáci a odborníci se snaží vytvořit odtokový kanál tak, aby nenastala povodeň. Pod jezerem už čínská vláda evakuovala asi 158 tisíc lidí.

Čtěte podrobnosti: Čína nařídila obří evakuaci. Po otřesech se bojí záplav

Situace je ztížená tím, že v oblasti je zničená infrastruktura a helikoptéry místy nemohou létat kvůli silnému dešti a větru.

Čínská vláda uvolnila další prostředky - v přepočtu přes dvě miliardy korun - které mají sloužit hlavně k odstranění hrozby protržení nově vytvořených jezer. Těch po zemětřesení a sesuvech půdy vzniklo zhruba více než třicet.

Stále pokračují záchranné práce. Podařilo se například dostat ke skupině čtyřiceti vyhladovělých lidí, kteří zůstali odříznuti v jedné z vesnic. Naděje na záchranu dalších Číňanů je více než dva týdny po zemětřesení mizivá.

Podle oficiálních údajů během zemětřesení v jihozápadní provincii S'-čchuan zemřelo přes 68 tisíc lidí, dalších skoro 20 tisíc je však stále nezvěstných. Přes 5 milionů lidí zůstalo bez domova.

Čtěte také: Tisíce Číňanů chtějí po zemětřesení adoptovat sirotky

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy