Čínský prezident tento týden navštíví KLDR, sejde se s Kim Čong-unem

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2019 14:30
Čínský prezident Si Ťin-pching navštíví ve čtvrtek a v pátek Severní Koreu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čínskou státní televizi CCTV, podle níž se Si v KLDR sejde se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Jednat budou o situaci na Korejském poloostrově, sdělila čínská televize.
Si Ťin-pching s lídrem KLDR v Pekingu.
Si Ťin-pching s lídrem KLDR v Pekingu. | Foto: Reuters

Podle agentury AFP se jedná o první návštěvu čínského prezidenta v KLDR od roku 2005, kdy do Severní Koreje zavítal Siův předchůdce v úřadu Chu Ťin-tchao. Severokorejský vůdce Kim byl v Číně od začátku loňského roku čtyřikrát.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem Severní Koreje. Čínská televize CCTV uvedla, že návštěva se uskuteční v roce, kdy Peking a Pchjongjang slaví 70. výročí navázání diplomatických vztahů.

"Obě strany si vymění názory na situaci na (Korejském) poloostrově a budou usilovat o nový pokrok v politickém řešení" krize na poloostrově, oznámila televize CCTV.

Zpráva o chystané cestě nejvyššího představitele Číny do Severní Koreje přichází v době napjatých vztahů mezi Spojenými státy a KLDR po druhém summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka zaměřená na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova skončila předčasně a bez dohody.

Washington po únorovém setkání obvinil Pchjongjang, že požadoval v podstatě zrušení všech sankcí, které na něj byly uvaleny za jeho jaderné a raketové testy, výměnou za pouhé částečné odzbrojení. KLDR naopak uvedla, že žádala zmírnění sankcí, za což nabízela uzavření veškerých zařízení ve svém hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu.

Video: Návštěva Kim Čong-una v Rusku

Kimův vlak v Rusku minul červený koberec. Strojvůdce musel couvat | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy