Číňan žertoval o komunistickém sjezdu. Zatkli ho

ČTK ČTK
21. 11. 2012 19:50
Muž je vyšetřován kvůli "šíření teroristické informace". Hrozí mu až pět let vězení
Sjezd komunistické strany v Číně.
Sjezd komunistické strany v Číně. | Foto: Reuters

Peking - Jinde by to byl nevinný žert, v Číně kvůli vtipu na účet volebního stranického sjezdu jeho autora zatkla policie.

Čaj Siao-ping se podle agentury AP ocitl ve vazbě kvůli tomu, že 5. listopadu žertoval na svém twitterovém účtu o tom, že další díl filmové hororové série Final Destination (do češtiny překládána jako Nezvratný osud) bude pojednávat o Velké síni lidu, která se v době sjezdu zřítí na stranické delegáty.

"Ohromující představení bude ve světové premiéře k vidění 8. listopadu," napsal na sociální síti Čaj. Ten den sjezd začínal.

Dva dny poté, co se na Twitteru zpráva objevila, přišli si pro něj do jeho bytu na severovýchodním předměstí Pekingu policisté. Překvapeného muže s sebou odvedli a zabavili jeho počítač.

Foto: Tak se školí komunisté v Číně

Místní policejní důstojník řekl AP, že je Čaj vyšetřován kvůli "šíření teroristické informace". Za to mu hrozí až pět let vězení.

Stovky bloggerů a sympatizantů zadrženého muže nyní zaplnily čínský internet požadavky na jeho propuštění. K petici vyvěšené na webu se dosud přidalo více než 400 lidí. Vyzývají policii nejen k tomu, aby Čaje propustila bez trestu, ale i k větší toleranci k humoru.

"Se vší vážností žádáme, aby pekingská policie našla kapku humoru a nedělala velkou věc z ničeho," napsal autor petice, známý bloger a obhájce svobody slova Wen Jün-čchao.

Čajovi přátelé se nyní snaží pro jeho manželku sehnat právníka, který by manželovi z nelehké situace pomohl. Podle AP však úřady ženu upozornily, aby se v případu držela zpět.

Lidé bojující za Čajovo propuštění přesto doufají, že se podaří zabránit tomu, aby byl souzen. "Byl jsem velmi šokován, když jsem si uvědomil, co se mu přihodilo. Konzultoval jsem to s několika právníky a mám pocit, že jeho twitterový vtip nelze srovnávat se šířením teroristické informace. To je zkrátka absurdní," řekl Čajův přítel Liou Jen-pching.

Podle organizací hajících lidská práva bude Čajův případ testem pro nové vedení země. Buď bude pokračovat v přísném kurzu minulé vládní garnitury a muže uvězní, nebo ukáže dobrou vůli ke změnám v pojetí svobody projevu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy