Číňan žertoval o komunistickém sjezdu. Zatkli ho

ČTK ČTK
21. 11. 2012 19:50
Muž je vyšetřován kvůli "šíření teroristické informace". Hrozí mu až pět let vězení
Sjezd komunistické strany v Číně.
Sjezd komunistické strany v Číně. | Foto: Reuters

Peking - Jinde by to byl nevinný žert, v Číně kvůli vtipu na účet volebního stranického sjezdu jeho autora zatkla policie.

Čaj Siao-ping se podle agentury AP ocitl ve vazbě kvůli tomu, že 5. listopadu žertoval na svém twitterovém účtu o tom, že další díl filmové hororové série Final Destination (do češtiny překládána jako Nezvratný osud) bude pojednávat o Velké síni lidu, která se v době sjezdu zřítí na stranické delegáty.

"Ohromující představení bude ve světové premiéře k vidění 8. listopadu," napsal na sociální síti Čaj. Ten den sjezd začínal.

Dva dny poté, co se na Twitteru zpráva objevila, přišli si pro něj do jeho bytu na severovýchodním předměstí Pekingu policisté. Překvapeného muže s sebou odvedli a zabavili jeho počítač.

Foto: Tak se školí komunisté v Číně

Místní policejní důstojník řekl AP, že je Čaj vyšetřován kvůli "šíření teroristické informace". Za to mu hrozí až pět let vězení.

Stovky bloggerů a sympatizantů zadrženého muže nyní zaplnily čínský internet požadavky na jeho propuštění. K petici vyvěšené na webu se dosud přidalo více než 400 lidí. Vyzývají policii nejen k tomu, aby Čaje propustila bez trestu, ale i k větší toleranci k humoru.

"Se vší vážností žádáme, aby pekingská policie našla kapku humoru a nedělala velkou věc z ničeho," napsal autor petice, známý bloger a obhájce svobody slova Wen Jün-čchao.

Čajovi přátelé se nyní snaží pro jeho manželku sehnat právníka, který by manželovi z nelehké situace pomohl. Podle AP však úřady ženu upozornily, aby se v případu držela zpět.

Lidé bojující za Čajovo propuštění přesto doufají, že se podaří zabránit tomu, aby byl souzen. "Byl jsem velmi šokován, když jsem si uvědomil, co se mu přihodilo. Konzultoval jsem to s několika právníky a mám pocit, že jeho twitterový vtip nelze srovnávat se šířením teroristické informace. To je zkrátka absurdní," řekl Čajův přítel Liou Jen-pching.

Podle organizací hajících lidská práva bude Čajův případ testem pro nové vedení země. Buď bude pokračovat v přísném kurzu minulé vládní garnitury a muže uvězní, nebo ukáže dobrou vůli ke změnám v pojetí svobody projevu.

 

Právě se děje

Další zprávy