Washington - Podle zpravodajského serveru BBC z nejnovější studie vyplynulo, že bohaté státy importují zhruba třetinu svých emisí skleníkových plynů.
Američtí výzkumní pracovníci užili světovou obchodní databázi pro sledování zboží a služeb a přiřadili emise zemím, ve kterých jsou výrobky užívány.
Zdrojem téměř čtvrtiny čínských emisí je zboží exportované na západ. Výzkumníci tvrdí, že to je důvod, proč by měly vyspělé státy vést světovou snahu o omezení emisí.
"Očekávali jsme tok emisí z rozvojových zemí do rozvinutého světa," citovala BBC vedoucího výzkumu Steva Davise. Ten dodal: "Co ale vyčnívalo je, kolik světového toku je považováno za vzájemný obchod mezi Čínou a USA."
Čína nedávno předčila Spojené státy a v produkci emisí stanula na prvním místě. Za 22,5 procenty čínských emisí ale stojí zboží a služby spotřebované na Záapdě a 7,8 procent zahrnuje export od USA.
Z metody, kterou výzkumníci užili, vyplývá, že jsou Spojené státy menším emisním importérem než některé evropské státy. Rakousko, Francie, Švédsko, Švýcarsko a Spojené království podle studie importují zhruba třetinu svých emisí.
Dle konvence OSN jsou emise skleníkových plynů přiřazovány zemím, ve kterých jsou vyprodukovány. Podle vědců a ochránců životního prostředí to není fér.
Takový systém prý znamená, že si obyvatel určitého státu může koupit zboží vyrobené v Číně, a přestože z něj má užitek, jsou emise přiřazeny Číně.
Proti tomuto názoru se stojí i opačná argumentace. Z výroby profitují i země, ve kterých zboží vzniká. Lidé díky tomu mají práci a firmy příjem.