Čína posílá opozičníky na dovolenou. Proplácí jim i náklady

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 6. 2014 17:05
Počet nedobrovolných výletů stoupl před 25. výročím od zásahu na náměstí Nebeského klidu.
Wu Li-chung "byl odcestován" podívat se na terakotovou armádu.
Wu Li-chung "byl odcestován" podívat se na terakotovou armádu. | Foto: Vojtěch Marek

Peking - Představitelé čínského režimu mají v rukávu neotřelý způsob, jak v době konání významných událostí a ceremonií umlčet nebezpečné aktivisty. Posílají je na nucenou dovolenou a proplatí jim náklady.

Podle lidskoprávních organizací takto musely nakrátko vyklidit scénu už desítky disidentů a dalších nepohodlných jedinců.

Sami opozičníci mají pro tento způsob dočasného "odklizení" dokonce i samostatný výraz - "být odcestován".

Luxus s ochrankou za zády

"Pokaždé když probíhá významná národní událost, vezmou mě na dovolenou," uvedla Siang-jü Süová, která už léta brojí proti úřadům, jež jí bez finanční kompenzace nechaly strhnout dům.

'Být odcestován' není lepší než být držen v pohybujícím se vězení.

Policie a soud jí v roce 2011 oznámily, že ji i s rodinou vezmou na výlet na ostrov Hainan. Tropický ostrov fungoval jako vnitřní exil pro nechtěné – od "nevhodně" píšících básníků až po zdiskreditované úředníky - už v dobách dynastie Tang před více než 1000 lety, připomněl server The Guardian.

"Hotel byl luxusní a jedli jsme vynikající jídlo. Platili za všechno," uvedla Süová s tím, že za jedno jídlo zaplatili i 1000 juanů, v přepočtu asi 3200 korun.

Podobné zážitky prezentují i další z nedobrovolných turistů. Taktéž na Hainan se musel i s manželkou na deset dní jet podívat sedmapadesátiletý Che Te-pchu. Úřady nechtěly, aby se v době každoročního setkání vysokých komunistických vůdců pohyboval v Pekingu. Policisté, kteří je doprovázeli, se s nimi dokonce i koupali v moři.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Měli jsme se opravdu dobře, protože na výlet bylo vynaloženo slušné množství peněz – místní vláda všechno platila," doplnil Che.

"(Policisté) se mnou chodili každý den a platili za všechno," potvrdil také malíř a kritik čínského režimu Jen Čeng-süe agentuře AFP. Jeho výlet směřoval do Ning-sia - jedné ze severnějších oblastí Čínské lidové republiky.

Dovolená před výročím Tchien-an-menu

Počet nucených dovolených přitom prudce stoupl před 25. výročím zásahu na náměstí Nebeského klidu. Podle organizace Lidská práva v Číně, která sídlí v USA, bylo s předstihem "odcestováno" asi 15 lidí.

Počet "dovolených" stoupl před výročím Tchien-an-menu
Počet "dovolených" stoupl před výročím Tchien-an-menu | Foto: Reuters

"Pokud se odmítnete vydat na cestu, má to následky," vysvětlil Jen Čeng-süe.

Žung-wen Wangová byla na nuceném výletě v době červnového výročí už potřetí. Naposledy ji šestice úředníků vzala k vodopádům v pohoří Tchien-tchaj. "'Být odcestován' není lepší než být držen v pohybujícím se vězení," uvedla.

Dovolená pro úředníky

Výlety si ale zřejmě užívá i personál, který na nich disidenty doprovází - například úředníci z ministerstva státní bezpečnosti. "Jedli jsme nejlepší jídlo a pili nejlepší alkohol. Bezpečnostní pracovníci si to užívali taky. Ne každý bezpečnostní úředník může na takový druh výletu vyrazit, musí mít určité postavení," doplnil ze své zkušenosti další z aktivistů – Wu Li-chung.

Toho čínští představitelé v březnu poslali na dva týdny do historického města Sien. Se svým "doprovodem" se mimo jiné podíval také na slavnou terakotovou armádu. Úředníci jsou obvykle zavření v kancelářích, výlety s disidenty pro ně podle něj představují možnost, jak na chvíli utéct od počítačů a papírování.

Dovolená není pro každého

Nucená dovolená ale není určena pro každého, režim na ni posílá pouze známější z aktivistů.

"Pokud jste z nejnižší úrovně, budete drženi v 'černém vězení‘. Nucené cestování je pro poměrně dobře známé aktivisty," uvedla Ma-ja Wangová z organizace Human Rights Watch. "Je to forma nezákonného zadržování," doplnila.

 

Právě se děje

Další zprávy