Cigarety zmizely z prodejen, Maďaři nechali osminu míst

ČTK ČTK
18. 7. 2013 10:55
Prodávat tabákové výrobky v Maďarsku už smějí pouze trafiky se státní licencí
Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Tabákové výrobky si lze v Maďarsku od nynějška koupit už jen v síti 5200 specializovaných trafik, které jsou nazvané "národní prodejna tabáku". Počet prodejních míst se tak snížil jen na necelou osminu původního stavu.

Obchody s cigaretami musí mít licenci od státu - ten si od počátku měsíce vyhradil monopol na maloobchodní prodej tabákových výrobků. Dosavadním trafikám, kterých bylo donedávna přes 42 tisíc, vláda povolila doprodat staré zásoby v přechodném období, to ale již vypršelo.

Nedostatkové zboží

Jak uvádí slovenský list Pravda, zahraniční turisté jsou teď často zmatení. Prodejny mají tmavá skla, zdobí je piktogram se zákazem vstupu mládeže mladší 18 let a firemní tabule s nápisem v maďarštině.

Ve více než tisícovce vsí navíc cigarety nově vůbec nejsou k dostání - nikdo se zde o státní licenci totiž neucházel.

Komplikací se prý obávají i obce u Balatonu, které žijí z cestovního ruchu, protože stát jim přidělil koncese jen podle počtu stálých obyvatel. V letní sezoně však u jezera pobývá až desetkrát více lidí. Pokuty za nelegální prodej cigaret přitom sahají v přepočtu od 440 tisíc po 44 milionů korun.

Vláda vysvětluje změnu pravidel hlavně snahou omezit kouření mládeže. Levicová opozice ovšem podezírá stranu premiéra Viktora Orbána, že při přerozdělení trhu nešlo o nic jiného než o rozdání trafik věrným přívržencům vlády, tentokrát prý doslova.

 

Právě se děje

Další zprávy