Chyťte mě, když to dokážete. Novináři hledají Snowdena

Jiří Just Jiří Just
3. 8. 2013 7:00
Novináři se v kauze Snowden nechali převézt hned dvakrát
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena.
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena. | Foto: Reuters

Moskva - Po více než měsíčním pobytu v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo je bývalý technik CIA Edward Snowden venku. Někde venku. A novinářům, kteří čekali na jeho osvobození, teď nezbývá, než se ho pokusit vystopovat. Tam někde.

Novináři se v kauze Snowden nechali převézt hned dvakrát.

Nejprve ruskými úřady, které před týdnem americkému whistleblowerovi nevydaly potvrzení o udělení azylu, poté samotným Snowdenem.

V modré košili, džínsech, s hnědou cestovní taškou a průkazem s ruským dvouhlavým orlem v kapse nenápadně opustil odletovou halu a odjel na neznámé místo. Jestli odjel do hotelu, bytu na moskevské periferii nebo si zvolil k ročnímu pobytu úplně jiné ruské město, například Petrohrad, ve kterém sídlí ruská sociální síť Vkontaktě, od níž dostal pracovní nabídku, není stále jasné.

Místo Snowdenova pobytu tají také jeho právní zástupce Anatolij Kučerena. Jak ale ruský advokát naznačil, bývalý technik CIA může najít azyl u svých amerických stoupenců...

Přečtěte si celou reportáž z Moskvy od zvláštního zpravodaje Jiřího Justa - zde.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy