Chyťte mě, když to dokážete. Novináři hledají Snowdena

Jiří Just Jiří Just
3. 8. 2013 7:00
Novináři se v kauze Snowden nechali převézt hned dvakrát
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena.
Do ulic Berlína vyšli demonstranti, kteří požadují azyl pro whistleblowera Edwarda Snowdena. | Foto: Reuters

Moskva - Po více než měsíčním pobytu v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo je bývalý technik CIA Edward Snowden venku. Někde venku. A novinářům, kteří čekali na jeho osvobození, teď nezbývá, než se ho pokusit vystopovat. Tam někde.

Novináři se v kauze Snowden nechali převézt hned dvakrát.

Nejprve ruskými úřady, které před týdnem americkému whistleblowerovi nevydaly potvrzení o udělení azylu, poté samotným Snowdenem.

V modré košili, džínsech, s hnědou cestovní taškou a průkazem s ruským dvouhlavým orlem v kapse nenápadně opustil odletovou halu a odjel na neznámé místo. Jestli odjel do hotelu, bytu na moskevské periferii nebo si zvolil k ročnímu pobytu úplně jiné ruské město, například Petrohrad, ve kterém sídlí ruská sociální síť Vkontaktě, od níž dostal pracovní nabídku, není stále jasné.

Místo Snowdenova pobytu tají také jeho právní zástupce Anatolij Kučerena. Jak ale ruský advokát naznačil, bývalý technik CIA může najít azyl u svých amerických stoupenců...

Přečtěte si celou reportáž z Moskvy od zvláštního zpravodaje Jiřího Justa - zde.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy