Churchill. Město, kde se o Halloweenu bojí i dospělí

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
31. 10. 2012 11:52
V kanadském městečku si o "krvelačných potvorách" jen nevyprávějí, musejí se bránit
Foto: Shutterstock

Churchill - Jako mnoho rodičů, bude i Kanaďanka Echo Finlayová o tomto Halloweenu strašit své děti příběhy o děsivých stvůrách a krvežíznivých potvorách.

V případě její rodiny, která žije v kanadském arktickém městě Churchill ve státě Manitoba, však budou tyhle příběhy pravdivé, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

O každém Halloweenu Churchill, tato "světová metropole ledních medvědů", spouští ohromnou a jen jednou do roka pořádanou bezpečnostní akci, jejímž cílem je ochránit koledující děti před spáry desítek medvědů, kteří tudy v této roční době migrují.

Nad hlavami obyvatel během této operace vrčí vrtulníky a město obklopí policejní automobily i hasičské vozy.

Úřady rozmístí velké pasti s tulením masem a začnou se plnit klece městského "vězení pro lední medvědy". A děti jsou vybaveny vším možným, co jim pomůže, aby se nestaly tím, čemu místní říkají "návnada na medvědy".

"Jiní rodiče se bojí, že jim dítě někdo unese nebo že odejde s cizím člověkem," řekla Finlayová. "Tady všechny svoje podivíny známe. Ale máme tu jiné problémy."

Recidivisté si ve vazbě pobudou déle

Churchill má připraveny i klece pro samice s mláďaty.
Churchill má připraveny i klece pro samice s mláďaty. | Foto: Reuters

Každý rok v srpnu začnou lední medvědi migrovat na sever z letních pářících oblastí do Hudsonské zátoky, kde se začíná tvořit led, na kterém loví tuleně. V případě Churchillu, který leží na břehu zátoky, tato migrace vrcholí právě v období kolem Halloweenu. Ve městě a jeho okolí je pak k vidění až 20 medvědů denně.

Kolem města jsou rozmístěny medvědí pasti, které vypadají jako velké plechovky, jež se za medvědem zaklapnou, jakmile do nich vleze za tulení návnadou.

Chycení medvědi, stejně jako ti uspaní, pak jsou posíláni do bývalého vojenského skladiště na předměstí Churchillu, které bylo přeměněno na vazební středisko pro lední medvědy. Tady je 28 klimatizovaných "cel", z nichž dvě jsou speciálně upravené pro samice s mláďaty.

Tak Haloween slaví zbytek světa:

"Budou tady drženi až 30 dní a možná i déle podle toho, jaké škody medvěd napáchal," řekl Wlock, zatímco jeden jeho vězeň bušil tlapami do mříží zevnitř. "Pokud je to medvěd, který ohrozil bezpečnost veřejnosti nebo poškodil majetek, anebo pokud ho tu máme opakovaně, pak si tu pobude déle," dodal.

Program nazvaný Polar Bear Alert začal v 70. letech minulého století po sérii útoků medvědů v Churchillu a po zabití člověka v roce 1968. Od té doby byl zaznamenán smrtelný útok jen v roce 1983 a medvědům se zatím nepodařilo prolomit halloweenský bezpečnostní kordon.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy