Chodit do práce na devátou? To je nová forma mučení, tvrdí expert na zdravý spánek

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 9. 2015 15:37
Chtít po lidech, aby chodili do školy či do práce v devět ráno, či dokonce ještě dřív, to je novodobé mučení. Devastuje tělo i ducha. Žijeme ve vystresované, spánkově deprivované společnosti, kterou umělý denní rytmus pomalu zabíjí. V závěrech své studie na to upozorňuje přední britský odborník na zdravý spánek Paul Kelley z oxfordské univerzity.
Budíky nás pomalu zabíjí, varuje expert z Oxfordu.
Budíky nás pomalu zabíjí, varuje expert z Oxfordu. | Foto: Thinkstock

Londýn - Nutit lidi, aby chodili do práce či do školy na devátou ranní, to je novodobá forma mučení.

Běžná pracovní doba od devíti do pěti je totiž pro lidské tělo zcela nepřirozená a vede k nevratnému poškození organismu.

Krom chronických fyzických onemocnění jsou zaměstnanci brzkým vstáváním stresováni, což zvyšuje riziko depresí a závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách.

V závěrech své studie na to upozorňuje přední britský odborník na zdravý spánek Paul Kelley z oxfordské univerzity.

Posunutí začátku pracovní doby na 10. hodinu by podle něj nemělo blahodárný vliv jen na zaměstnance, ale vyplatilo by se i firmám - když si lidé ráno o hodinu přispí, jsou pak prokazatelně výkonnější, a to zejména po duševní stránce. Krom jiného jim výrazně lépe funguje paměť, upozorňuje Kelley.

"Zaměstnanci jsou velmi často dlouhodobě nevyspalí. Žijeme ve spánkově deprivované společnosti, což nesmírně škodí všem tělním systémům, projevuje se to na fyzické výkonnosti i emoční stabilitě," dodává.

Podvedená játra

"Játra (která neustále detoxikují organismus - pozn. red.) a srdce jsou uzpůsobeny na určitý režim a vy po nich chcete, aby ho o dvě až tři hodiny posunuly. To je celosvětový problém. Všichni trpí, ačkoliv to vůbec není nutné," píše se dále ve studii, na niž upozornil deník The Daily Mail.

Lidský organismus se přirozeně řídí čtyřiadvacetihodinovým denním cyklem, jenž se za normálních okolností odvíjí od střídání dne a noci, přesněji denního svitu a noční tmy. Pokud je toto souznění narušeno, dochází nejprve k psychickým obtížím, později se přidávají chronické fyziologické obtíže.

Nejvíc trpí dospívající

Krom už zmiňovaných komplikací může nedostatek spánku vést i ke zdánlivě bezdůvodným návalům vzteku, frustraci, impulsivnímu chování, tloustnutí či vysokému krevnímu tlaku.

Obzvlášť tvrdý dopad má nedostatek nočního odpočinku na dospívající a mladé lidi. Ty podle expertů oxfordské univerzity školní systém či zaměstnání ochuzují až o dvě hodiny spánku denně.

Pokud bychom nechali školní děti dostatečně vyspat, zlepšila by se jejich duševní výkonnost až o deset procent, píše se ve zmiňované studii.

Zatímco dětem na prvním stupni nejlépe vyhovuje začátek vyučování v 8:30, starší školáci by se měli učit až od 10, a středoškoláci dokonce až od 11 hodin dopoledne. Dospělým by pak nejlépe vyhovoval start denní aktivity v deset dopoledne, od 55 let věku, když už lidé tolik spánku nepotřebují, je možné vrátit začátek dne zpět na 9. hodinu ranní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy